Polskie Radio
Section05
Rada Bezpieczeństwa ONZ

Polska niestałym członkiem RB ONZ? Więcej niż prestiż

- Za członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie idą bezpośrednio wymierne korzyści. Jednak przebywanie wśród decydentów, wśród wielkiej piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa - czyli wśród Chin, Rosji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - pozwala na kreowanie polityki międzynarodowej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS. Gość odniósł się w ten sposób do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Witold Waszczykowski

Szef MSZ w USA. "Zabiega o członkostwo Polski w RB ONZ"

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji będzie prowadzić kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W Waszyngtonie weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski MSZ USA Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ terroryzm Państwo Islamskie

Napięcie w Korei. "W Pjongjangu ewidentnie coś się dzieje"

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia próby rakietowe Korei Północnej i wyraża zaniepokojenie coraz bardziej destabilizującym zachowaniem tego państwa. W poniedziałek z komunistycznej Korei wystrzelono cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1 tys. km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. O tym, a także o zamordowaniu Kim Dzong Nama, mówił w programie Świat w Południe ekspert ds. Dalekiego Wschodu Rafał Tomański. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Rada Bezpieczeństwa ONZ Pjongjang Malezja Rafał Tomański

Globalne bezpieczeństwo a arsenały nuklearne

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednogłośnie potępiła test rakiety balistycznej przeprowadzony przez Koreę Północną. Jednocześnie poinformowała, że podejmie "zdecydowane kroki" przeciwko Pjongjangowi. O globalnym bezpieczeństwie, w kontekście arsenałów rakietowych i nuklearnych, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Andrzej Hładij z Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Korea Północna broń jądrowa broń nuklearna

Podsumowanie paryskiej konferencji ws. Bliskiego Wschodu

W Paryżu zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona pokojowi na Bliskim Wschodzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 75 państw świata, a także organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej. Nie przybyli jednak przedstawiciele Izraela ani władz palestyńskich. Wydarzenie podsumowała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  ONZ Paryż John Kerry Bogumił Husejnow USA Rada Bezpieczeństwa ONZ Izrael Jerozolima Palestyna Agnieszka Bryc Strefa Gazy Bliski Wschód

Polityka wschodnia USA po wyborze Donalda Trumpa

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiła Izrael za budowanie osiedli na zachodnim brzegu Jordanii jako sprzeczne z prawem międzynarodowym. Podjęcie tej rezolucji było możliwe dzięki temu, że Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu. O możliwych relacjach Stanów Zjednoczonych z państwami Bliskiego i Dalekiego Wchodu mówili w programie Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Chiny Japonia Bliski Wschód Daleki Wschód ONZ Izrael Rada Bezpieczeństwa ONZ Agnieszka Bryc Michał Żakowski Donald Trump Iran

Pierwsza taka rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ od lat

Rada Bezpieczeństwa ONZ, po wstrzymaniu się od głosu przez USA, przyjęła rezolucję domagającą się od Izraela zaprzestania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. O sprawie rozmawiali w programie Świat w Południe były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie Mariusz Borkowski i Michał Żakowski z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Bliski Wschód USA ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Donald Trump