Polskie Radio
Section05
Ramstein

"Biały Dom chce utrzymać presję na kongresmenów". Gotkowska o pomocy USA dla Ukrainy

Lloyd Austin zadeklarował, że USA nie pozwolą Ukrainie upaść. W Kongresie trwa jednak międzypartyjny spór. - Nie wiadomo, jak ta sytuacja ostatecznie się rozwiąże i czy ten wojskowy pakiet wsparcia dla Ukrainy przejdzie, czy nie przejdzie przez Kongres - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Katarzyna Semaan Magdalena Skajewska Ukraina USA Lloyd Austin Justyna Gotkowska Agnieszka Bryc Jakub Pieńkowski Michał Strzałkowski

Pomoc dla walczącej Ukrainy. Już niedługo kolejne spotkanie w Ramstein

Za tydzień - w środę 14 lutego - kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw obrony Ukrainy w formacie Ramstein. Jej członkowie spotkają się w Brukseli w przeddzień spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Format Ramstein to cykl konferencji organizowanych przez Stany Zjednoczone w bazie amerykańskich sił powietrznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Ukraina wojna na Ukrainie NATO

Spotkanie w Ramstein. Prof. Boćkowski: Amerykanom udaje się utrzymać poparcie dla Ukrainy

- Amerykanom cały czas udaje się utrzymać poparcie dla Ukrainy. Ta grupa państw nie wykrusza się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein odbyło się spotkanie przedstawicieli 50 państw wspierających Ukrainę, która broni się przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Lloyd Austin Stany Zjednoczone Ukraina Daniel Boćkowski Marcin Roszkowski Adam Eberhardt

Zełenski apeluje o dostawy broni. Piechowska: część państw obiecuje szybko, ale wysyła zbyt wolno

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udał się do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą, która może mieć związek z zaplanowanym na jutro w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech kolejnym spotkaniem przedstawicieli państw wspierających Ukrainę uzbrojeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Ukraina ŚWIAT Rosja NATO Jens Stoltenberg Wołodymyr Zełenski Paweł Lekki

Sprawa przekazania czołgów Leopard Ukrainie. Jan Parys: Niemcy publicznie się kompromitują

- To są zbyt ważne decyzje, by można przypuszczać, że opinia niemieckiego rządu w tej kwestii jest przypadkowa, to kwestia fundamentalna, bezpieczeństwa Niemiec i Europy. Niemcy i Polska mają całkowicie inny stosunek, zarówno do Rosji, jak i do Stanów Zjednoczonych. Dla Niemiec Rosja jest preferowanym partnerem, a USA - niechcianym sojusznikiem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Niemcy

Nowe stanowisko Niemiec ws. leopardów dla Ukrainy. Dr Anusz: presja przyniosła efekt, mamy zapowiedź szerszego otwarcia

- Otworzyła się furtka na rzecz Polski. Mam nadzieję, że za chwilę zamieni się w szeroką bramę i wszystkie zainteresowane państwa będą mogły przekazać Ukrainie czołgi produkcji niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała w rozmowie z francuską telewizją LCI, że jej kraj nie będzie stawał na drodze Polsce, jeśli zdecyduje się na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Leopard ŚWIAT

Niemcy blokują pomoc dla Ukrainy. Prof. Kleiber: naiwnością jest myślenie że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę

- W Niemczech istnieje grupa polityków, w szczególności zwolenników Scholza, którzy z rezerwą odnoszą się do pomocy Ukrainie. Głównie ze względu na spodziewane przyszłe interesy z Rosją. Naiwnością jest jednak myślenie, że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę - mówił w Polskim Radiu 24 były prezes PAN prof. Michał Kleiber.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Leopard Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Olaf Scholz Boris Johnson Wielka Brytania

Unijne embargo na paliwa gotowe z Rosji. PKN Orlen: od dawna realizujemy te obostrzenia

PKN Orlen podkreśla, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę nie importuje oleju napędowego z tego kraju, bilansując polski rynek zakupami z alternatywnych kierunków. "Koncern od dawna realizuje więc obostrzenia, które formalnie wejdą w życie od 5 lutego" - zaznacza spółka.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2023 Leopard Rosja POLSKA sankcje paliwa GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek ropa naftowa diesel

PR24 Niemcy blokują możliwość przekazania leopardów. Jan Piekło: tamtejsze elity ciągle myślą o dialogu z Rosją

- Wydawało się niemożliwe, że niemieckie systemy Patriot trafią na Ukrainę. Ostatecznie okazało się, że mogą być przekazane. Jedno tabu zostało przełamane, podobnie może być z leopardami - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie. Rozmowy ministrów obrony w bazie lotniczej w Ramstein zakończyły się bez porozumienia w sprawie przekazania Ukraińcom czołgów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Niemcy Leopard