Polskie Radio
Section05
Ramstein

Zełenski apeluje o dostawy broni. Piechowska: część państw obiecuje szybko, ale wysyła zbyt wolno

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udał się do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą, która może mieć związek z zaplanowanym na jutro w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech kolejnym spotkaniem przedstawicieli państw wspierających Ukrainę uzbrojeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Ukraina ŚWIAT Rosja NATO Jens Stoltenberg Wołodymyr Zełenski Paweł Lekki Ramstein

Sprawa przekazania czołgów Leopard Ukrainie. Jan Parys: Niemcy publicznie się kompromitują

- To są zbyt ważne decyzje, by można przypuszczać, że opinia niemieckiego rządu w tej kwestii jest przypadkowa, to kwestia fundamentalna, bezpieczeństwa Niemiec i Europy. Niemcy i Polska mają całkowicie inny stosunek, zarówno do Rosji, jak i do Stanów Zjednoczonych. Dla Niemiec Rosja jest preferowanym partnerem, a USA - niechcianym sojusznikiem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Niemcy Ramstein

Nowe stanowisko Niemiec ws. leopardów dla Ukrainy. Dr Anusz: presja przyniosła efekt, mamy zapowiedź szerszego otwarcia

- Otworzyła się furtka na rzecz Polski. Mam nadzieję, że za chwilę zamieni się w szeroką bramę i wszystkie zainteresowane państwa będą mogły przekazać Ukrainie czołgi produkcji niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała w rozmowie z francuską telewizją LCI, że jej kraj nie będzie stawał na drodze Polsce, jeśli zdecyduje się na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Leopard Ramstein ŚWIAT

Niemcy blokują pomoc dla Ukrainy. Prof. Kleiber: naiwnością jest myślenie że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę

- W Niemczech istnieje grupa polityków, w szczególności zwolenników Scholza, którzy z rezerwą odnoszą się do pomocy Ukrainie. Głównie ze względu na spodziewane przyszłe interesy z Rosją. Naiwnością jest jednak myślenie, że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę - mówił w Polskim Radiu 24 były prezes PAN prof. Michał Kleiber.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Leopard Ramstein Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Olaf Scholz Boris Johnson Wielka Brytania

Unijne embargo na paliwa gotowe z Rosji. PKN Orlen: od dawna realizujemy te obostrzenia

PKN Orlen podkreśla, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę nie importuje oleju napędowego z tego kraju, bilansując polski rynek zakupami z alternatywnych kierunków. "Koncern od dawna realizuje więc obostrzenia, które formalnie wejdą w życie od 5 lutego" - zaznacza spółka.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2023 Leopard Rosja Ramstein POLSKA sankcje paliwa GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek ropa naftowa diesel

PR24 Niemcy blokują możliwość przekazania leopardów. Jan Piekło: tamtejsze elity ciągle myślą o dialogu z Rosją

- Wydawało się niemożliwe, że niemieckie systemy Patriot trafią na Ukrainę. Ostatecznie okazało się, że mogą być przekazane. Jedno tabu zostało przełamane, podobnie może być z leopardami - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie. Rozmowy ministrów obrony w bazie lotniczej w Ramstein zakończyły się bez porozumienia w sprawie przekazania Ukraińcom czołgów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Niemcy Ramstein Leopard

"Kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego". Szef NATO w Ramstein

- Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie. Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - mówił w bazie wojskowej w Ramstein szef NATO Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  Jens Stoltenberg NATO Ramstein Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 wojna 2023 ŚWIAT

Spotkanie w Ramstein. Czy na Ukrainę trafią czołgi Leopard 2? Gen. Polko wyjaśnia

- Myślę, że odbędzie się dyskusja już nie tylko na temat wsparcia Leopardami, ale w kwestii odblokowania dla Ukrainy broni średniego, a nawet dalekiego zasięgu, a także lotnictwa - prognozuje były dowódca GROM gen. Roman Polko, odnosząc się do spotkania w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko Ramstein Niemcy Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wojna 2023 ŚWIAT

Rozmowy w bazie lotniczej Ramstein. Dr Lorenz: Zachód dalej będzie udzielał wsparcia Ukrainie

W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein odbyło się spotkanie Ukraine Defense Consultative Group. Rozmowom przewodniczył minister obrony USA Lloyd Austin, a uczestniczyli w nich sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szefowie resortów obrony około 40 państw. W spotkaniu wziął udział również wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Wojciech Lorenz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Jens Stoltenberg NATO Ramstein zachód