Polskie Radio
Section05
Daniel Boćkowski

"Ma świadomość, że lepiej stać z boku". Ekspert o Łukaszence i wojnie na Ukrainie

- Łukaszenka nie będzie angażował się w wojnę, której Rosja nie może wygrać. Rosja przegrała ją już w trakcie pierwszych tygodni od tego pełnoskalowego ataku na Ukrainę. Teraz Łukaszenka czeka, co będzie dalej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Białoruś Aleksander Łukaszenka Andrzej Szabaciuk Daniel Boćkowski ŚWIAT Europa

"To mocno bije w służby i wojsko". Ekspert o działaniach partyzantów w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim

W graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji", walczące z kremlowskim reżimem, kontynuują swoją kampanię, co wykorzystuje Ukraina. - Widać wyraźnie, że Rosjanie przegrali znowu wojnę informacyjną, bo Ukraińcy świetnie to przygotowali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Rosja Daniel Boćkowski Małgorzata Zachara-Szymańska wojna na Ukrainie Ukraina

"Widać, że wojna jest ogromnym problemem dla Rosji". Prof. Boćkowski o orędziu Putina

- Orędzie Władimira Putina pokazuje, że sytuacja wewnętrzna staje się najważniejsza, a więc wojna nie tylko nie idzie zgodnie z planem, ale też, że przełożyła się na nastroje społeczne - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Widac wyraźnie, że sankcje, wojna, jest ogromnym problemem dla Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka Daniel Boćkowski Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie

"To jest wojna ekonomiczna". Ekspert o cenach gazu napędzanych przez Rosję

W Brukseli trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy unijnych państw omawiają m.in. kwestie energetyczne. Chodzi o limit na ceny gazu w Unii Europejskiej. - Liberalny europejski rynek gazu czy energii jest dobry na czas pokoju, ale nie na czas wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com. Rosyjski Gazprom sztucznie wpływa na wysokie ceny gazu.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja Daniel Czyżewski Gazprom ŚWIAT Daniel Boćkowski Parlament Europejski

Prof. Boćkowski o wybuchu w Przewodowie

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu w Białymstoku, odniósł się do wybuchu rakiety w miejscowości Przewodów. Jak mówił "była to dla nas lekcja z reagowania kryzysowego, którą odrobiliśmy". W ocenie eksperta wsparcie Sojuszu również było "klarowne i natychmiastowe".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Daniel Boćkowski wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo

"Z punktu widzenia UE to bardzo korzystne wydarzenie". Ekspert o umowie Libanu i Izraela

Umowa graniczna między Libanem a Izraelem może dać Europie nowe źródła gazu. - W momencie, w którym państwo libańskie znalazło się na granicy wytrzymałości gospodarczej, to te polityczne, dyplomatyczne czy nawet ideologiczne uwarunkowania zeszły na dalszy plan - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Michał Wojnarowicz Daniel Boćkowski Izrael Liban

"Białoruś jest państwem agresorem". Prof. Boćkowski o współpracy Łukaszenki z Kremlem

Unia Europejska wezwała Białoruś do zaprzestania wspierania rosyjskich ataków na Ukrainę i zagroziła Łukaszence ostrymi sankcjami. - Od 24 lutego Białoruś, pomimo że na Ukrainie nie ma oficjalnie żołnierzy białoruskich, jest państwem agresorem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Jedynka Ukraina Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Maciej Milczanowski Białoruś Europa wojna 2022 Daniel Boćkowski