Polskie Radio
Section05
SPD

"AfD jest partią rasistowską, która dba o robotników"

- Mamy do czynienia z partią, która oprócz tego, że jest rasistowska i ksenofobiczna, dba o robotników. Dba o tych, którym się źle powodzi, dba o tych wszystkich, którzy mają pretensje do państwa. To jest główna przyczyna sukcesu AfD - powiedział w audycji "Więcej świata" Piotr Jędroszczyk z działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT Michał Żakowski Niemcy AfD imigranci w Europie SPD koalicja

NASZ WYWIAD Martin Schulz szefem MSZ? Z tego płyną dwa istotne wnioski

Jeśli potwierdzą się doniesienia o nowej obsadzie fotela szefa dyplomacji – może to oznaczać, że wizja reformy UE Paryża ma większe szanse na realizację – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Nie wiadomo wciąż, czy nowy rząd powstanie - członkowie SPD w referendum muszą wyrazić na to zgodę. Jeśli tego nie zrobią, niewykluczone są nowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NASZ WYWIAD wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Doły partyjne SPD zablokują rząd osłabionej Angeli Merkel?

Jest uzgodnienie koalicyjne, są informacje o obsadzie ministerstw w nowym niemieckim rządzie – o Martinie Schulzu jako szefie MSZ i o tym, że CDU i kanclerz Angela Merkel oddają SPD kluczowe resorty.  – Po wstępnych ustaleniach ws. nowego rządu można się spodziewać pewnych zmian w polityce europejskiej Berlina, ale podkreślmy - nie jest do końca pewne, czy rząd ostatecznie się uformuje – mówił portalowi PolskieRadio.pl Tomasz Morozowski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NASZ WYWIAD wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

Niemcy: koalicja CDU-SPD już pewna?

W środę rano (7.02) agencje poinformowały, że CDU, CSU i SPD porozumiały się we wszystkich najistotniejszych punktach, które będą ujęte w umowie koalicyjnej. Tymczasem jak przypominał Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich, koalicja nie jest jeszcze przesądzona. - Ponad 400 tys. członków SPD ma prawo głosu poprzez głosowanie listownie. Oni zdecydują, czy ta koalicja powstanie, czy nie - zauważył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski II wojna światowa Holokaust Niemcy Angela Merkel Martin Schulz CDU SPD IPN

Rozmowy koalicyjne w Niemczech. "Merkel ma plan B"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że w rozmowach koalicyjnych z socjaldemokratami z SPD pozostało jeszcze szereg punktów spornych i dużo pracy; z kolei szef SPD Martin Schulz zasugerował, że rozmowy mogą trwać dłużej niż do niedzieli. O negocjacjach koalicyjnych w Niemczech mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Berlinie Waldemar Maszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Martin Schulz CDU SPD