Polskie Radio
Section05
SPD

Światowa Szachownica: Zachód ociepli relacje z Rosją?

W ostatnich dniach Władimir Putin spotkał się zarówno z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, jak i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Czy spotkania prezydenta Rosji z ważnymi przywódcami europejskimi oznaczają zwrot w polityce Zachodu? O tym w Światowej Szachownicy mówił Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja SPD Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Światowa Szachownica - archiwalne

Niemcy: Merkel oficjalnym kandydatem na kanclerza

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier przedstawił parlamentowi Angelę Merkel jako kandydata na urząd kanclerza. Wcześniej socjaldemokraci wyrazili w partyjnym referendum zgodę na utworzenie nowej koalicji rządowej z chadekami. O powołaniu rządu w Niemczech mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel Berlin koalicja SPD CDU AfD

Niemcy: chadecka CDU poparła „wielką koalicję” z SPD

Zdecydowana większość delegatów odbywającego się w Berlinie kongresu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU zagłosowała za udziałem partii w koalicji rządowej. Przyjęcie ustaleń CDU i SPD sprawia, że bliżej czwartej kadencji na fotelu kanclerz jest Angela Merkel. Teraz o utworzeniu rządu koalicyjnego członkowie SPD zdecydują w referendum. O poparciu CDU dla „wielkiej koalicji” mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CDU Angela Merkel Niemcy SPD