Polskie Radio
Section05

Solidarność

"Podstępnie nas zaatakowano, złamano obietnice"

- Solidarność Walcząca była odzewem na to, że podstępnie nas zaatakowano, że złamano obietnice wolnych związków zawodowych, solidarności, że aresztowano ludzi, bito ich, a niektórych nawet zabito. To była naturalna reakcja – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność twórca, pomysłodawca i inspirator Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca historia Polski komunizm PRL

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość była kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 relacjonował ją Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Solidarność Walcząca historia Polski komunizm prezydent PRL Kornel Morawiecki

"Solidarność Walcząca chciała zwalczać komunistów"

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca. Około 3 tys. zaprzysiężonych działaczy dążyło do obalenia komunizmu. Organizacja wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, posiadała też sieć podziemnych radiostacji w kilkudziesięciu miastach Polski. O działalności Solidarności Walczącej mówił w audycji Gorący Temat Piotr Rzewuski – członek Zarządu Stowarzyszenia SW.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Walcząca komunizm historia Polski

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Czerwiec 1976 wybory w Polsce Poznań 1956 PRL IPN Instytut Pamięci Narodowej KOR Komitet Obrony Robotników

Śmierć księdza Popiełuszki: „Mordercy chcieli zaistnieć”

Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Kościół Jerzy Popiełuszko komunizm służba bezpieczeństwa Kulisy Spraw