Polskie Radio
Section05
konkurencja

Zmowa przy sprzedaży sprzętu do monitoringu. UOKiK ukarał producenta za ograniczanie konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył kary o łącznej wartości przekraczającej 37 mln zł za zmowę przy sprzedaży sprzętu do monitoringu. Postępowanie wykazało, że jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu, firma Dahua Technology Poland, zawarła ze swoimi dystrybutorami zmowę ograniczającą konkurencję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma UOKiK monitoring zmowa cenowa konkurencja

ANALIZA Polacy entuzjastycznie nastawieni do mechanizmów konkurencji rynkowej. Są wyniki badań

Polacy są jednym z narodów, wśród całej UE, najbardziej entuzjastycznie nastawionych do mechanizmów konkurencji. W badaniu Eurobarometru z lipca br. aż 95 proc. Polaków uważa, że konkurencja między firmami oznacza większy wybór dla konsumenta. Jest to drugi najwyższy wynik po Portugalii, w której takie zdanie ma 97 proc. obywateli.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo Europa POLSKA konkurencja konkurencyjność

Chińczycy rozpychają się na rynku chemicznym i tworzyw sztucznych. Grupa Azoty: kierują produkcję do Europy

Wzrasta konkurencja ze strony producentów z Chin w segmencie Chemia i Tworzywa - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Dodał, że producenci azjatyccy, którzy nie są w stanie lokować produkcji na swoim rynku, kierują ją Europy. Podkreślił, że w Tworzywach w III kwartale występowały spadki popytu praktycznie we wszystkich segmentach zastosowań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Grupa Azoty produkcja chemia wyniki finansowe konkurencja Chiny

Ponad 1,2 mln zł kary dla spółki New Life. UOKiK: umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów nałożył na spółkę New Life ponad 1,2 mln zł kary za umyślne wprowadzanie konsumentów w błąd, by przychodzili na pokazy handlowe i kupowali oferowane tam po wysokich cenach produkty. Ponadto prezes tej firmy ma zapłacić 225 tys. zł m.in. za utrudnianie kontroli - poinformował urząd w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK konsument oszustwa konkurencja

UOKiK walczy o interesy nabywców importowanych aut. Przeanalizowano działania 14 marek

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji skutecznie interweniował w sprawie napraw gwarancyjnych samochodów marek Ford, Nissan, Citroen, DS i Peugeot. Po kontroli Urzędu importerzy tych marek zmienili swoje praktyki, dzięki czemu naprawy gwarancyjne nie będą uzależniane od serwisowania pojazdów wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi - podał Urząd w czwartkowym komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody warsztaty UOKiK ford citroen import konkurencja nissan peugeot

UOKiK zweryfikuje nową politykę prywatności firmy Apple. "Sprawdzamy, czy mogło dojść do ograniczenia konkurencji"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające wobec firmy Apple. Sprawa dotyczy nowych zasad polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych wprowadzonych na urządzeniach z systemem iOS. Jak poinformował Urząd dotyczy to wszystkich produktów z systemami operacyjnymi: iOS 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 oraz ich późniejszych wersji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK Apple kontrola ochrona danych osobowych reklama konkurencja