Polskie Radio
Section05

Ukraina

"Międzysłowiańska" Kukawica

- Każda z nas od jakiegoś czasu była związana ze środowiskiem śpiewu i tańców tradycyjnych. Wszystkie z nas miały w sobie twórczą energię, którą chciały zrealizować. W odpowiednim czasie spotkałyśmy się w tym pragnieniu. O pragnieniu tworzenia własnej muzycznej mozaiki opowiadały w „Kiermaszu pod kogutkiem” artystki grupy Kukawica.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz Bałkany Podhale

Echa sprawy Cimanouskiej: gwiazdy sportu nie wrócą na Białoruś. "Można stracić nie tylko wolność, ale i życie"

Kolejne białoruskie gwiazdy sportu postanawiają, że nie wrócą na Białoruś. Takie decyzje podjęło w ostatnim czasie trzech znanych sportowców, w tym wicemistrz olimpijski Andrej Krauczanka i wieloboistka Jana Maksimawa. Kilka dni temu na wolność wyszedł trener piłkarski Arciom Chwaszczeuski, skazany na rok kolonii karnej. Przez ostatnie dziewięć lat pracował w Polsce. Na emigrację od jesieni udało się bardzo wielu ludzi sportu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna SPORT Kryscina Cimanouska

NASZ WYWIAD Działacz: reżim Łukaszenki zabija, aby zastraszyć aktywnych. Kluczową sprawą są sankcje wobec Kremla, który to wspiera

- Służby białoruskie chcą zastraszyć aktywnie działających Białorusinów, pokazać, że nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni, nawet za granicą, i tylko rezygnacja z aktywnej walki może gwarantować im spokój – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Michnawiec (Centrum Białoruskiej Solidarności), pytany o komentarz w sprawie śmierci 26-letniego aktywisty Witala Sziszoua. Dodał, że należy wywrzeć presję na Kreml, który wspiera Łukaszenkę, bo w przeciwnym razie reżim w Mińsku może trwać długie lata, a sytuacja będzie się tylko pogarszać.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD

Znaleziono ciało szefa Białoruskiego Domu w Kijowie. "Stary schemat: powieszony, ze śladami pobicia na twarzy"

Ciało szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszoua zostało znalezione w jednym z kijowskich parków w pobliżu jego domu. Jak informuje ukraińska policja, mężczyznę znaleziono powieszonego. Jurij Szczuczko z Białoruskiego Domu na Ukrainie mówi, że na twarzy Witala były ślady pobicia, a działacze byli ostrzegani, że na Ukrainę "przybywają osoby z sił specjalnych i innych jednostek Białorusi w celu ich fizycznej likwidacji".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna