Polskie Radio
Section05
Ziemia

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Polski satelita Intuition-1. SpaceX wyniesienie go na orbitę

Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, wraz z zaawansowanym komputerem pokładowym Antelope, będzie wyniesiony na orbitę w najbliższy czwartek, 9 listopada - poinformowała firma KP Labs, której inżynierowie zbudowali i wyposażyli satelitę. Wyniesie go na orbitę rakieta Falcon 9, którą opracowała firma SpaceX, należąca do Elona Muska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elon musk SpaceX rakieta kosmos satelita Ziemia infrastruktura

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Wszechświat Ziemia słońce czas

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA astronomia układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

Turystyczne loty na orbitę: czy za naszego życia cena biletu przestanie być kosmiczna?

Kolejni turyści polecieli w kosmos dzięki firmie należącej do Richarda Bransona, który dotychczas wysłał blisko 30 osób na orbitę okołoziemską. Drugi z prywatnych potentatów kosmicznych, Jeff Bezos, umożliwił taką wycieczkę 35 osobom, w tym kilku wielokrotnie. Czy nadchodzi czas, kiedy loty w kosmos, a przynajmniej na orbitę okołoziemską, będą powszechnie dostępne?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Ziemia Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ekologia NAUKA klimat Kamil Jasieński katastrofa ekologiczna Ziemia

Geodezja satelitarna. Jakie ma znaczenie dla poznawania naszej planety?

Dr inż. Dariusz Strugarek z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest laureatem programu START FNP, który otrzymał wyróżnienie za rozwój geodezyjnych satelitarnych technik pomiarowych, które umożliwiają monitorowanie ruchów tektonicznych - trzęsień Ziemi, topnienia lodowców i konsekwencji eksploatacji górniczej. O swoich osiągnięciach dr inż. Dariusz Strugarek opowiedział w audycji "Ludzie Nauki". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos geografia księżyc nawigacja badania satelita Ziemia

Czy rewolucję w energetyce wywoła izotop z Księżyca?

Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez emisji dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Sprawność procesu wynosi aż 70 proc. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą nam wystarczyć na 250 lat.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski księżyc Polska Akademia Nauk kosmos Ziemia

Misja EUCLID. Teleskop zbada galaktyki w promieniu 10 miliardów lat świetlnych

Właśnie wystartowała misja EUCLID Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA z 1,2-metrowym teleskopem i czujnikami na podczerwień na pokładzie. - Wprawdzie wydaje nam się, że już rutynowo wysyłamy teleskopy w kosmos, ale ten będzie miał zadanie absolutnie niezwykłe, bo skatalogowanie kosmosu aż do 10 miliardów lat świetlnych od nas - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos esa Dorota Truszczak Ziemia astronomia