Polskie Radio
Section05
Zofia Romaszewska

Spotkanie Duda-Kaczyński. "Może dojść do przesilenia"

Ze spokojem czekamy na rozmowę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą; dalej aktualne jest, że chcemy przeprowadzić gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości – powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. O tym, czy dzisiaj uda się osiągnąć kompromis mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. Na naszej antenie także komentarz prof. Antoniego Kamińskiego z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Andrzej Duda reforma sądownictwa Zofia Romaszewska

"Zasadniczą sprawą jest rozbicie układów"

– Ustawa o sądach powszechnych jest od sierpnia, najważniejszym hasłem, które jej przyświecało, to że mamy rozbić układy w sądach i prokuraturach. Mam nadzieję, że pan minister Ziobro robi to, co do niego należy, na razie słabo to widać – mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska,  doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Romaszewska reforma sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA

„Niemcy i Rosja prowadzą przeciwko Polsce wojnę hybrydową"

Andrzej Duda zawetował w poniedziałek ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. – Prezydent otworzył okres chaosu, destabilizacji. Dał Targowicy możliwość działania, destabilizowania, atakowania rządu – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski reforma sądownictwa prezydent Andrzej Duda krs Sąd Najwyższy III RP Zofia Romaszewska Niemcy Rosja wojna hybrydowa astroturfing

Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwo. Andrzej Duda zaznaczył, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgadza się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym. Zaznaczył, że odbył liczne konsultacje z prawnikami, politykami, przede wszystkim z Zofią Romaszewską, która jak przyznał, miała decydujący wpływ nad jego decyzję. Prezydent wyraził ubolewanie, że nie przedstawiono mu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym przed jego procedowaniem w parlamencie. Andrzej Duda zaznaczył, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, ale "reformy mądrej".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Sąd Najwyższy krs Zofia Romaszewska reforma sądownictwa

Zofia Romaszewska: każdy musi mieć możliwość demonstrowania

 - W Polsce każdy ma prawo do pokojowych demonstracji, natomiast nikt nie ma prawa przeszkadzać innym w ich potrzebie demonstrowania — powiedziała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska. Działaczka opozycji demokratycznej w PRL napisała list do Amnesty International. Wyjaśnia w nim, że organizacja nie powinna być zaniepokojona przestrzeganiem swobody zgromadzeń w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Frasyniuk Lech Wałęsa Smoleńsk Zofia Romaszewska

Podziemne Radio „Solidarność”

Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radio Solidarność historia PRL komunizm PRL Warszawa Zofia Romaszewska Zbigniew Romaszewski