Polskie Radio
Section05
archeologia

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność Dania Skandynawia

W Afganistanie dochodzi do dewastacji stanowisk archeologicznych na ogromną skalę

Badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego na podstawie analizy zdjęć satelitarnych alarmują, że w Afganistanie dochodzi do rozjeżdżania buldożerami oraz grabieży dziesiątek starożytnych stanowisk archeologicznych. Najwięcej przypadków potwierdzono na północy kraju, w okolicach miasta Balch na równinie Baktrii.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Afganistan talibowie HISTORIA satelita zdjęcia satelitarne

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  podkarpackie archeologia HISTORIA historia Polski muzeum Jarosław odkrywcy odkrycia archeologiczne broń

Jak polscy i norwescy władcy uzyskiwali prawo do panowania?

To w jaki sposób polscy i norwescy władcy legitymizowali swoją władzę, stało się przedmiotem badań zainicjowanych w roku 2020 przez polskich i norweskich mediewistów. Publiczne roszczenia do władzy były kluczowym problemem politycznym w społeczeństwach średniowiecznej Europy pozbawionych trwałych instytucji i struktur państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka monarchia średniowiecze archeologia Norwegia

Jaskinia Raj – dom neandertalczyków i człowieka współczesnego

Po blisko 60 latach od odkrycia archeolodzy wrócili do Jaskini Raj położonej w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich. Odnaleźli żuchwę konia i kości lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia. Jakie znaczenie mają te znaleziska dla odtworzenia czasów pomieszkiwania tam neandertalczyków i człowieka współczesnego między 60 tysięcy a 30.000 lat temu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak jaskinia archeologia jaskinia Raj

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
Zobacz więcej na temat:  wystawa starożytność Sandomierz Jakub Kukla Dwójka muzeum archeologia