Polskie Radio
Section05
archeologia

Piramida faraona Mykerinosa. Czy dojdzie do jej renowacji?

Trzy najsłynniejsze piramidy Egiptu: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa na płaskowyżu Giza pod Kairem, w czasach swojej świetności wzbudzały zachwyt blaskiem promieni odbitych od ich ścian. Całe zewnętrzne powierzchnie tych grobowców pokryte były bowiem wypolerowanymi, ściśle do siebie przylegającymi kamiennymi płytami. W ciągu stuleci piramidy straciły jednak swoje okładziny. I właśnie teraz powstał projekt, by dokonać renowacji najmniejszej z owych piramid - faraona Mykerinosa.
Zobacz więcej na temat:  piramidy Egipt archeologia Katarzyna Kobylecka Szymon Zdziebłowski Dobrochna Zielińska

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność Dania Skandynawia

W Afganistanie dochodzi do dewastacji stanowisk archeologicznych na ogromną skalę

Badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego na podstawie analizy zdjęć satelitarnych alarmują, że w Afganistanie dochodzi do rozjeżdżania buldożerami oraz grabieży dziesiątek starożytnych stanowisk archeologicznych. Najwięcej przypadków potwierdzono na północy kraju, w okolicach miasta Balch na równinie Baktrii.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Afganistan talibowie HISTORIA satelita zdjęcia satelitarne

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  podkarpackie archeologia HISTORIA historia Polski muzeum Jarosław odkrywcy odkrycia archeologiczne broń

Jak polscy i norwescy władcy uzyskiwali prawo do panowania?

To w jaki sposób polscy i norwescy władcy legitymizowali swoją władzę, stało się przedmiotem badań zainicjowanych w roku 2020 przez polskich i norweskich mediewistów. Publiczne roszczenia do władzy były kluczowym problemem politycznym w społeczeństwach średniowiecznej Europy pozbawionych trwałych instytucji i struktur państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka monarchia średniowiecze archeologia Norwegia

Jaskinia Raj – dom neandertalczyków i człowieka współczesnego

Po blisko 60 latach od odkrycia archeolodzy wrócili do Jaskini Raj położonej w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich. Odnaleźli żuchwę konia i kości lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia. Jakie znaczenie mają te znaleziska dla odtworzenia czasów pomieszkiwania tam neandertalczyków i człowieka współczesnego między 60 tysięcy a 30.000 lat temu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak jaskinia archeologia jaskinia Raj