Polskie Radio
Section05
armia

"Oprócz wiedzy zdobywali umiejętności". Szef MON spotkał się z absolwentami klas wojskowych

- Jest istotne, by jak najwięcej młodych ludzi wstępowało do Wojska Polskiego, bo dzięki temu nasza ojczyzna jest bardziej bezpieczna, a wojsko jest silniejsze - mówił szef MON Mariusz Błaszczak do absolwentów klas mundurowych podczas spotkania z nimi w piątek w Ciechanowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej armia wojsko Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

Prezydent mianował gen. Andrzejczaka na drugą kadencję szefa Sztabu Generalnego WP

- Wierzę, że zadania wynikające z bycia pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej będzie pan nadal wypełniał z energią, zaangażowaniem i polotem, który pana cechuje - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, mianując gen. Rajmunda Andrzejczaka na drugą kadencję na stanowisku szefa Sztabu Generalnego WP.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie armia Andrzej Duda Mariusz Błaszczak POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Spełniamy standardy NATO". Gen. Jarosław Gromadziński o certyfikacji 18 Dywizji Zmechanizowanej

- Dywizja przeszła certyfikację wg zasad NATO i jest zdolna do planowania i kierowania działaniami zarówno w systemie narodowym, oraz co istotne, w systemie sojuszniczym. Dywizja jest kompatybilna z NATO poprzez te same procedury, strukturę, i tok wypracowywania decyzji - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Jarosław Gromadziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko

Nowe uzbrojenie polskiej armii. Prof. Grochmalski: zwiększamy swój potencjał obronny

- Próbujemy murować naszą granicę systemem antydostępu. Ten element systemu budowanego przez nas jest bardzo istotny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż pierwsza armia pancerna, odtworzona przez Putina jako ważny element ofensywny ma uderzać z zachodniej Rosji, to my zwiększamy swój potencjał obronny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie broń armia granica Rosja POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Szef NATO o współpracy Rosji z Białorusią: jesteśmy gotowi bronić każdego sojusznika

- NATO widzi, że Białoruś staje się coraz bardziej zależna od Rosji, jest zaniepokojone tą współpracą i uważnie śledzi rozwój sytuacji - powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg w wywiadzie dla "Welt am Sonntag". Jesteśmy gotowi bronić każdego sojusznika w wypadku zagrożenia ze strony Mińska czy Moskwy - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  NATO konflikty międzynarodowe Rosja Białoruś armia bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Jens Stoltenberg

Reforma NATO. Ostatnie konsultacje przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego

60 ministrów z krajów członkowskich NATO będzie rozmawiać o reformie Sojuszu. Wirtualne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych oraz obrony, to ostatnia konsultacja polityków przed zaplanowanym na połowę czerwca szczytem NATO w Brukseli. To właśnie na nim mają zapaść decyzje o tym, jak Sojusz ma się zmienić w ciągu najbliższej dekady.
Zobacz więcej na temat:  NATO armia konflikty międzynarodowe POLSKA służby i bezpieczeństwo dyplomacja wojsko szczyt NATO