Polskie Radio
Section05
asesorzy

Jest wyrok ws. bezprawnego zajęcia ciągnika. Komornik i asesor muszą zapłacić odszkodowanie

Komornik z Łodzi Jarosław K. i podległy mu asesor Michał K. mają solidarnie wypłacić ponad 46 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania rolnikowi spod Mławy Radosławowi Zarembie, któremu w 2014 r. zajęto ciągnik, mimo iż nie był dłużnikiem - zdecydował sąd w Płocku. Wyrok nie jest prawomocny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Mława sąd sądownictwo rolnictwo długi asesorzy

„KRS miała złą wolę ws. asesorów”

Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się w zeszłym tygodniu na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O asesorach mówił w audycji Jakim Prawem senator PiS Rafał Ambrozik, członek KRS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa asesorzy

Nowe decyzje ws. asesorów. "KRS się skompromitowała"

Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. Na piątkowym posiedzeniu Rada w trybie indywidualnym rozpoznała 255 kandydatur spośród 265 odrzuconych pod koniec października. W Debacie Dnia komentarz Piotra Nisztora z Gazety Polskiej i Tomasza Walczaka z Super Expressu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 asesorzy Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa Piotr Nisztor

KRS zmienia zdanie ws. asesorów. "Przyznała się do błędów"

Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O decyzji asesorów ws. KRS mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa asesorzy

Rzecznik KRS: nie żałujemy decyzji ws. asesorów

- Mam wrażenie, że dobrze wiedziano o tym, że dokumenty asesorów są z brakami w dokumentacji, ponieważ wysyłaliśmy odpowiednie sygnały. To podstawienie nas pod ścianą i wybór: albo się pod tym podpiszecie łamiąc prawo albo podejmiecie decyzję negatywną i my politycznie zatrzemy ręce, wykorzystamy to w mediach, bo ta decyzja stawia was w złym świetle wśród młodych ludzi, w świetle społeczeństwa - powiedział w audycji 24 Pytania sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do sporu wokół KRS i asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Żurek Krajowa Rada Sądownictwa asesorzy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Po spotkaniu KRS-asesorzy. Jest propozycja rozwiązania sporu

Krajowa Rada Sądownictwa może ponownie rozpoznać sprawy 265 kandydatów na asesorów z listy przesłanej przez resort sprawiedliwości, których powołaniu pierwotnie się sprzeciwiła. Taka sugestia padła z ust przewodniczącego KRS, sędziego Dariusza Zawistowskiego, który spotkał się z przedstawicielami asesorów oraz reprezentantami stowarzyszeń sędziowskich „Iustitia” i „Themis”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa asesorzy

"Sędziowie z KRS postawili się ponad prawem"

W badaniu Kantar Public dla TVP Info zapytano jak ankietowani oceniają decyzję KRS „o zablokowaniu możliwości pracy w sądach młodym asesorom”. Większość ankietowanych (43 proc.) krytycznie odniosła się do decyzji Rady. Pozytywnie działania KRS w tej sprawie oceniło 14 proc. respondentów. O reformie sądownictwa mówili w audycji Rozmowa PR24 Jarosław Sachajko (Kukiz15) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Nowoczesna Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa asesorzy

"Bardzo potrzebna jest dogłębna reforma sądownictwa"

- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość asesorzy

"Asesorzy muszą zaskarżyć decyzję KRS"

- Asesorzy muszą zaskarżyć decyzję KRS, bo jeśli tego nie zrobią stracą wszystko, co zdobyli w trakcie studiów prawniczych – powiedziała w audycji Północ Południe prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Odniosła się także do piątkowego spotkania Pawła Muchy z Kancelarii Prezydenta z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem.
Zobacz więcej na temat:  krs asesorzy Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa