Polskie Radio
Section05
Kazimierz Kik

Wybory samorządowe. "Dadzą szanse opozycji?"

- Najważniejszym wydarzeniem 2018 roku będą wybory samorządowe, gdyż otwierają one cykl wyborczy 2019 roku – powiedział w Debacie Poranka prof. Kazimierz Kik. O najważniejszych wydarzeniach nadchodzącego roku, w tym m.in. o debacie nad zmianą konstytucji i publikacji raportu dotyczącego katastrofy smoleńskiej, rozmawiali także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  wybory samorządowe Jacek Liziniewicz Kazimierz Kik rekonstrukcja rządu

"Polska dyplomacja dobrze wskazała na Trójmorze"

- 2018 rok będzie rokiem politycznym. Stawiam, że 9 stycznia premier Morawiecki na spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jen-Claude Junckerem złagodzi wizerunek Polski. KE powinna się cofnąć z wielu powodów – rysuje się zamieszanie w samej Unii, po drugie UE przyjmie stanowisko V4 ws. uchodźców – mówił w audycji Rozmowa PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kazimierz Kik Adrian Klarenbach Trójmorze grupa wyszehradzka Rosja USA Niemcy POLSKA

Północ-Południe: dwa lata premier Beaty Szydło

Jarosław Kaczyński powiedział w TVP Info, że największym osiągnięciem dwóch lat rządów Zjednoczonej Prawicy jest przełamanie niemożności. – Pokazaliśmy, że Polskę można zmieniać -  podkreślał prezes PiS. W magazynie Północ-Południe komentarz prof. Kazimierza Kika, politologa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  rząd Beaty Szydło Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Kazimierz Kik Andrzej Duda

Premier deklaruje; będą zmiany w rządzie. Komentarze

– Będą zmiany w rządzie; w ciągu najbliższych kilkunastu dni poinformuję o decyzjach, które podjęłam – powiedziała w rozmowie z TVN24 Beata Szydło. Premier podkreśliłą, że roszady są konsultowane z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W Debacie Poranka komentarz politologa prof. Kazimierza Kika i publicystów – Jacka Liziniewicza i Marka Króla.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Jacek Liziniewicz Marek Król Kazimierz Kik Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Andrzej Adamczyk Witold Waszczykowski Konstanty Radziwiłł

Reforma sądownictwa. "Wyborcy PiS chcą radykalnej zmiany"

- Mimo sporu dotyczącego reformy sądownictwa, głosy na PiS w sondażach rosną. Prezydent Duda występuje bowiem nie przeciwko swojej formacji, ale w jej interesie. Troska o poszerzanie pola społecznego rządzenia jest zasadnicza z jego punktu widzenia – powiedział w Debacie Poranka prof. Kazimierz Kik. Gośćmi audycji byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska) i Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Dorota Kania prezydent PiS reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Kazimierz Kik

"Reforma sądownictwa została na długi czas wstrzymana"

Po poniedziałkowych konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - wszystkich z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego propozycją ws. wyboru członków KRS. Andrzej Duda zaproponował, by w przypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać składu KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata. O propozycjach prezydenta mówili w audycji Debata Poranka prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Magdalena Piejko (Telewizja Republika).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Jarosław Kaczyński Sąd Najwyższy reforma sądownictwa prezydent PiS Kazimierz Kik Jacek Liziniewicz

Wyniki wyborów w Niemczech. Ekspert: cios dla SPD

Koalicja CDU/CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Drugie miejsce zajęła dotychczas współrządząca SPD, choć socjaldemokraci osiągnęli najgorszy wynik w swojej powojennej historii. W Polskim Radiu 24 komentarz politologów – dra Spasimira Domaradzkiego z Uczelni Łazarskiego i prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Martin Schulz wybory w Niemczech Kazimierz Kik SPD Angela Merkel CDU AfD

"Błędem było rozbicie studiów na licencjackie, magisterskie"

Nawet siedem lat będą trwać studia zaoczne i wieczorowe. Wydłużenie ich przebiegu będzie miało na celu wyrównanie poziomu nauczania ze studiami dziennymi. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o szkolnictwie wyższym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O stanie polskiego szkolnictwa wyższego mówili w audycji Debata Poranka Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika i artysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolnictwo wyższe edukacja studia Kazimierz Kik

"Prezydent powinien nadawać kierunek i charakter reform"

Dwa lata temu, 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Przedstawiciel PiS pokonał w II turze wyborów prezydenckich kandydata PO - Bronisława Komorowskiego różnicą ponad 518 tysięcy głosów. Na Andrzeja Dudę głosowało 51,55 procent Polaków, ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 procent głosów. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy podsumowywał w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda PiS prezydent Kazimierz Kik

Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Ocena politologów

W niedzielę miną dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Swą pięcioletnią kadencję Andrzej Duda rozpoczął 6 sierpnia 2015 r. od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Jak można podsumować ten okres? Co wyróżnia dotychczasowy okres sprawowania urzędu przez Andrzeja Dudę? Na te pytania odpowiedzieli goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24, politolodzy: prof. Kazimierz Kik oraz prof. Rafał Chwedoruk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent PiS Prawo i Sprawiedliwość weto Donald Trump USA Kazimierz Kik

Polska wystąpi o reparacje? „Trzeba to wyegzekwować”

Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, jakoby Polska po wojnie zrzekła się reparacji. – To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone – powiedział minister obrony narodowej. O kwestii reparacji w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika), Wojciech Korkuć (artysta) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne Antoni Macierewicz PRL Kazimierz Kik Unia Europejska

"Kukiz’15 jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla PiS"

Piotr Liroy-Marzec został wykluczony z Klubu Poselskiego Kukiz '15. Powodem jest  podejrzenie, dotyczące jego kontaktów z osobami, które mogą być zamieszane w aferę reprywatyzacyjną. Poseł Marzec wskazuje, że nie do końca rozumie argumenty zawarte w oświadczeniu. Zapowiedział, że będzie teraz posłem niezrzeszonym, a do Kukiz’15 wracać nie zamierza. Sytuację w Polskim Radiu 24 komentował prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Liroy Paweł Kukiz Kazimierz Kik PiS