Polskie Radio
Section05
Kazimierz Kik

TYLKO U NAS Marsz opozycji czy marsz Tuska? Lider PO ograł antyrządowych sojuszników, ale "nie powiedział nic przełomowego"

- Ten marsz niewiele zmieni, choć wzmocni pozycję Donalda Tuska w ramach opozycji. Proszę przyjrzeć się strukturze tego wydarzenia. Lider PO wystąpił zarówno na początku, jak i na końcu. Cały marsz toczył się wokół niego, wszystko inne było ilustracją - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl politolog prof. Kazimierz Kik, odnosząc się do marszu Platformy Obywatelskiej, który 4 czerwca przeszedł ulicami Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk opozycja polityka Marek Jurek Kazimierz Kik rząd PiS Prawo i Sprawiedliwość PO Platforma Obywatelska demonstracje PSL Polska 2050 Szymon Hołownia Władysław Kosiniak-Kamysz POLSKA

Część uchodźców z Ukrainy chce zostać w Polsce po wojnie. Prof. Kik: to tendencja korzystna

Napływ Ukraińców do Polski może pomóc odwrócić niekorzystną sytuację demograficzną Polski, ale nie musi to być trwała zmiana - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik. - Musimy pamiętać, że możemy być wykorzystywani instrumentalnie przez część Ukraińców, którzy słusznie - bo oni kierują się własnym interesem, a ich interes nie jest interesem Rzeczypospolitej - mogą uznać, że większe gwarancje stabilizacji ekonomicznej będą mieli w Niemczech, Szwajcarii, Holandii - zaznaczał w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy społeczeństwo Kazimierz Kik Ukraina

"Jest w pewnym sensie uprawniony". Prof. Kazimierz Kik o wypowiedzi hiszpańskiego europosła

- Esteban Gonzalez Pons jest w pewnym sensie uprawniony do tego typu słów. Pamiętajmy, że polityką państw europejskich nie kierują państwa, tylko partie polityczne stojące na czele rządów, czyli układ sił politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik, odnosząc się do wypowiedzi hiszpańskiego europosła, który chce "spróbować pomóc zmienić władze" w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazimierz Kik Dorota Kania Unia Europejska Europa polityka Polska w Unii Europejskiej POLSKA pegasus

Sprawa ambasadora w Czechach. Prof. Kik: nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem

- Żeby przedstawiciel rządu polskiego był krytykiem rządu polskiego i to za granicą, to zły sygnał o stanie polskiej dyplomacji. Chyba do tej pory nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem jak polski ambasador w Pradze Mirosław Jasiński - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazimierz Kik Mateusz Drozda Czechy Praga dyplomacja polityka Mirosław Jasiński Mateusz Morawiecki kopalnia Turów MSZ

"To nam odbiera oddech". Prof. Kik o sporze Polski z UE

– Niestety mamy rozbieżności z Unią Europejską. W niej jest inna większość polityczna – mainstream liberalno-lewicowy, a u nas mamy odmienną reprezentację. To narzuciło w pewnym sensie charakter naszych relacji, czyli walkę polityczną – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia politolog prof. Kazimierz Kik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Kik Trójka Bartłomiej Graczak Unia Europejska polityka Polityka zagraniczna Polski

Prof. Kik: przesunięcie USA ku Pacyfikowi spowoduje zanik przeszkód przed federalizacją UE

- Wycofywanie się USA ze względu na rosnącą rywalizację z Chinami może doprowadzić do tego, że zniknie główny element, który stanowił dyskretną przeszkodę na drodze jednoczenia się Europy w duchu federacyjnym czy tworzenia własnej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. - Jeśli USA stopniowo będą przesuwały się ku Pacyfikowi, będzie słabła w UE podskórna aktywność dyplomacji, gospodarki i dolara na drodze stawiania przeszkód przekształcania się Europy w państwo federalne - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik polityka Stanisław Janecki Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Donald Tusk stracił prawo jazdy. Prof. Kik: to stawia go w dwuznacznym świetle

- Wielki polityk europejski, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i Rady Europejskiej, przywódca główny opozycji nie przestrzega prawa. To stawia go w dwuznacznym świetle - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pytany o mandat i utratę prawa jazdy przez szefa PO. -  Donald Tusk nie wnosi nic konkretnego do polskiej polityki - dodał, pytany o los polityka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dorota Kania Kazimierz Kik polityka Donald Tusk opozycja Platforma Obywatelska

"Świadczą o niskim poziomie kultury politycznej". Prof. Kik o słowach marszałka Grodzkiego

- W warunkach Polski podzielonej, zwalczających się plemion politycznych, to nie tym językiem powinien mówić intelektualista. To, co powiedział Tomasz Grodzki na użytek obcych mediów, świadczy o niskim poziomie kultury i klasy politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Tomasz Grodzki opozycja Magdalena Złotnicka Kazimierz Kik

Prof. Kik o manifestacji na pl. Zamkowym: to była prowokacja Tuska

- Donald Tusk nie ma lepszego argumentu do powrotu do polskiej polityki niż tematy Unii Europejskiej i Polski w Unii. Zawłaszczył sobie narrację, że to on jest właścicielem Polski w Unii i wszyscy inni stanowią zagrożenie dla tego faktu - powiedział prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Kazimierz Kik Polskie Radio 24 Donald Tusk Unia Europejska

"TSUE jest narzędziem politycznym". Piotr Sak o sporze wokół Turowa

- Poprzez postępowanie zabezpieczające, i dodatkowo dociśnięcie poprzez kary, mamy tak naprawdę sfinalizowanie stanu odpowiadającego uwzględnieniu roszczenia Czech - mówił w Polski Radiu 24 Piotr Sak (Solidarna Polska) W audycji wziął również udział Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Kazimierz Kik Adrian Klarenbach

"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

- Strona czeska gra taktycznie, nie sądzę, żeby do czasu październikowych wyborów Czesi poszli na korzystne dla Polski porozumienie. Wiemy, że samorządy po obu stronach granicy nakłaniają oba rządy do kompromisu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Kazimierz Kik Piotr Wąż

Prof. Kazimierz Kik o Donaldzie Tusku: nie zaproponował nic nowego

- Spodziewano się, że idąc z Europy, Donald Tusk wniesie jakiś pomysł na Polskę i jakiś rodzaj pomocy, natomiast wszystko, co jest, to pomysł na odwet na Jarosławie Kaczyńskim - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Kazimierz Kik, politolog (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), komentując poczynania Donalda Tuska na krajowej scenie politycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska Dorota Kania Kazimierz Kik