Polskie Radio
Section05
asesorzy

Jest wyrok ws. bezprawnego zajęcia ciągnika. Komornik i asesor muszą zapłacić odszkodowanie

Komornik z Łodzi Jarosław K. i podległy mu asesor Michał K. mają solidarnie wypłacić ponad 46 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania rolnikowi spod Mławy Radosławowi Zarembie, któremu w 2014 r. zajęto ciągnik, mimo iż nie był dłużnikiem - zdecydował sąd w Płocku. Wyrok nie jest prawomocny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Mława sąd sądownictwo rolnictwo długi

Rzecznik KRS: nie żałujemy decyzji ws. asesorów

- Mam wrażenie, że dobrze wiedziano o tym, że dokumenty asesorów są z brakami w dokumentacji, ponieważ wysyłaliśmy odpowiednie sygnały. To podstawienie nas pod ścianą i wybór: albo się pod tym podpiszecie łamiąc prawo albo podejmiecie decyzję negatywną i my politycznie zatrzemy ręce, wykorzystamy to w mediach, bo ta decyzja stawia was w złym świetle wśród młodych ludzi, w świetle społeczeństwa - powiedział w audycji 24 Pytania sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do sporu wokół KRS i asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Żurek Krajowa Rada Sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Po spotkaniu KRS-asesorzy. Jest propozycja rozwiązania sporu

Krajowa Rada Sądownictwa może ponownie rozpoznać sprawy 265 kandydatów na asesorów z listy przesłanej przez resort sprawiedliwości, których powołaniu pierwotnie się sprzeciwiła. Taka sugestia padła z ust przewodniczącego KRS, sędziego Dariusza Zawistowskiego, który spotkał się z przedstawicielami asesorów oraz reprezentantami stowarzyszeń sędziowskich „Iustitia” i „Themis”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa

"Sędziowie z KRS postawili się ponad prawem"

W badaniu Kantar Public dla TVP Info zapytano jak ankietowani oceniają decyzję KRS „o zablokowaniu możliwości pracy w sądach młodym asesorom”. Większość ankietowanych (43 proc.) krytycznie odniosła się do decyzji Rady. Pozytywnie działania KRS w tej sprawie oceniło 14 proc. respondentów. O reformie sądownictwa mówili w audycji Rozmowa PR24 Jarosław Sachajko (Kukiz15) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Nowoczesna Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa

"Bardzo potrzebna jest dogłębna reforma sądownictwa"

- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość