Polskie Radio
Section05

bociany

Pierwszy bocian już powrócił do Polski! Czy wraz z nim przyleciała wiosna?

Do mazurskiej miejscowości Krutynia dotarł pierwszy w tym roku bocian. Nadajnik GPS, który ma zainstalowany, wskazuje, że stało się to we wtorek, 27 lutego, ok. godz. 13.30. Dwa inne widziano w okolicach Mikołajek. Czy to oznacza, że nadchodzi wiosna i wkrótce zaczną się masowe powroty bocianów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura wiosna klimat zmiany klimatyczne Mazury Aleksandra Dobieszewska Piotr Firan Trójka

Ogólnopolskie liczenie bocianów. Wolontariusze poszukiwani

Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się raz na 10 lat. Osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie poszukują wolontariuszy, którzy mają chęć wspólnie z nimi stworzyć ewidencję bocianów. Pomoc ochotników w liczeniu bocianów będzie nieoceniona, a dzięki ich zaangażowaniu - dane dokładniejsze. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Martyna Ogonek przyroda ornitologia STYL ŻYCIA wolontariat ptaki ptaki wędrowne

To będzie dziwna wiosna: bociany białe wciąż nie przyleciały z Afryki!

To będzie dziwna wiosna, tak przynajmniej wynika z ruchu bocianów. Co prawda z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już w gniazdach, jednak wcale nie ma pewności, czy to są osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. Tym bardziej, że analiza sygnałów z nadajników nie pozostawia złudzeń: jest spore opóźnienie w terminie wędrówek tego gatunku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda klimat wiosna ornitologia Witold Lazar Trójka ptaki

Pojawił się już najbardziej oczekiwany zwiastun wiosny. Informacja zelektryzowała internautów

Pojawienie się bocianów (Ciconia ciconia) to jeden z najbardziej oczekiwanych znaków wiosny. Powrót na lęgowiska bociany rozpoczynają w styczniu. W Polsce widuje się je czasami już na początku marca. Większość ptaków przylatuje jednak znacznie później – zwykle w połowie kwietnia, a czasem nawet na początku maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przyroda ptaki wiosna pogoda regiony