Polskie Radio
Section05
broń

Rosja po dużych stratach weryfikuje cele i zmniejsza skalę działań. Nowe dane o wojnie

- Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie; wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni armia broń wojna na Ukrainie

Niemcy opóźniają dostawy broni dla Ukrainy. Szef CDU: celowe działanie Scholza

Szef opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz, oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. - To strategia opóźniania - oświadczył. - Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy - powiedział Merz w programie RTL Direkt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni CDU broń dostawy

Ciężkie uzbrojenie dla Ukrainy. UE zwiększa fundusz do 2 miliardów euro

W Unii Europejskiej jest zgoda na zwiększenie do 2 miliardów euro funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy. Pomysł, by do dostępnej puli dodać 500 milionów euro poparli ministrowie obrony krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Wczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 broń Unia Europejska Beata Płomecka fundusze unijne Europa

Rosjanie zaatakowali Azowstal bombami fosforowymi? Alarmujące doniesienia władz Mariupola

- Rosjanie użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych - przekazał mera Mariupola Petro Andriuszczenko. To pierwszy taki przypadek na terenie huty, ale już kolejny, gdy Rosja sięga na Ukrainie po zakazaną broń. Rozmowa przechwycona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdza wykorzystywanie bomb fosforowych i kasetowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Mariupol wojna 2022 Rosja Europa broń

Szef władz w Ługańsku: wróg rzucił wszystkie siły, żeby przełamać naszą obronę, miasta zniszczone w 70 proc.

- Rosyjskie wojska nie radzą sobie w starciu z siłami ukraińskimi na polu walki, więc z premedytacją zamieniają obwód ługański w pustynię. Większość miast regionu została zniszczona w 70 proc., a te znajdujące się pod okupacją są zrujnowane jeszcze bardziej - poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni armia broń wojna na Ukrainie

Jest propozycja zwiększenia funduszu na broń dla Ukrainy. Szef RE: liczy się czas

"Pełne poparcie dla zwiększenia do dwóch miliardów euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podkreślił, że w tej sprawie liczy się czas. O propozycji zwiększenia funduszu mówił dziś szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska broń Ukraina wojna 2022 Charles Michel Beata Płomecka fundusze unijne

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: skupiamy się tylko na zwycięstwie

- Środowisko operacyjne jest trudne, ale skupiamy się tylko na zwycięstwie, które oznacza dla mnie zniszczenie wroga na naszej ziemi i wyzwolenie okupowanych terytoriów – powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni armia broń wojna na Ukrainie

Onet drwił z polskich karabinków Grot. Tymczasem Ukraińcy są zachwyceni [WIDEO]

Żołnierz ukraińskiej armii testuje lekki i poręczny natowski karabinek. To polski MSBS Grot C16A2, który jak wynika z filmu udostępnionego w sieci, w zupełności spełnia wymagania Ukraińców stawiających opór rosyjskim najeźdźcom. Internauci przypominają, jak polski sprzęt był krytykowany w tekstach portalu Onet należącego do zagranicznego koncernu Ringier Axel Springer.
Zobacz więcej na temat:  broń Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 serwis wschodni