Polskie Radio
Section05
broń

Amerykańscy żołnierze będą szkolić terytorialsów. Nauczą ich obsługi pocisków Javelin

Żołnierze Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois przeszkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Jak poinformowało Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Amerykanie poprowadzą też kursy dla strzelców wyborowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej broń żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia siły zbrojne USA Stany Zjednoczone

Gen. Skrzypczak: broń ciężka pozwoli Ukraińcom odbijać zajęte przez Rosjan terytorium

Sprzęt wojskowy, który trafia na Ukrainę, to najnowocześniejsza inteligentna broń przeciwpancerna i czołgi T-72 i T-80, które są cennym nabytkiem, bo ukraińskie załogi nie muszą się "uczyć" nowego sprzętu. - Broń ciężka, czołgi, artyleria zapewnią Ukraińcom przejście do działań ofensywnych, które wyprą z terenów zajętych przez Rosjan armię rosyjską - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina USA ŚWIAT Pentagon armia broń Paweł Lekki Więcej świata wojsko Waldemar Skrzypczak artyleria Australia Holandia

Broń w ciągu 72 godzin. USA deklarują przyspieszenie działań na rzecz wspierania Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu powiedział, że USA przyspieszają działania na rzecz wsparcia Ukrainy. - Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie broń wojsko USA Antony Blinken ŚWIAT Ameryka

"Starają się zadowolić Putina". Ukraiński generał wskazuje błędy w strategii rosyjskich dowódców

- Mam wrażenie, że rosyjscy dowódcy imitują działania wojenne na Ukrainie, żeby zadowolić prezydenta Władimira Putina - powiedział były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy generał Wiktor Jahun na antenie telewizji Ukraina24. Analizując rosyjskie decyzje na froncie, podkreślił, że "nie rozumie logiki tej wojny z punktu widzenia najeźdźcy". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina serwis wschodni Europa wojsko broń

Spotkanie szefów MON w bazie w Ramstein. Błaszczak: Ukrainie niezbędna jest ciężka broń

- To była pierwsza konferencja, będą następne. Sądzę że koordynacja będzie korzystna dla Ukrainy, będziemy mogli odpowiedzieć na konkretne potrzeby formułowane przez stronę ukraińską - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu Ukraine Defense Consultative Group z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda Austina. Konferencja odbyła się w największej europejskiej bazie sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w Ramstein w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak NATO Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni broń bezpieczeństwo rammstein

Ławrow zarzuca Zachodowi prowokowanie konfliktu. Brytyjski rząd jednoznacznie: to nonsens

- Cała ta gadanina z Moskwy, że atak na Ukrainę jest odpowiedzią na agresję NATO, to kompletny nonsens - powiedział brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Odniósł się w ten sposób do twierdzeń Kremla, że to Zachód, dostarczając broń Ukrainie, może sprowokować szerszy konflikt. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Wielka Brytania Ukraina broń NATO Siergiej Ławrow Europa Londyn wojna 2022

Pomoc Niemiec dla Ukrainy. Prof. Krasnodębski: między deklaracjami a działaniami jest przepaść

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Berlina, aby porozmawiać z kanclerzem Olafem Scholzem na temat zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Między deklaracjami a realnymi działaniami w Niemczech jest jednak nadal ogromna przepaść. - W czwartek odbędzie się debata w Bundestagu na temat dostarczania broni ciężkiej Ukrainie. Jak wiadomo, kanclerz Scholz to wyklucza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Piotr Gociek Jedynka Ukraina Niemcy broń Stany Zjednoczone Olaf Scholz Zdzisław Krasnodębski ŚWIAT

Polska przekazała czołgi Ukrainie. Premier Morawiecki oficjalnie potwierdza

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekazała Ukrainie czołgi, natomiast zamknięta jest sprawa ewentualnego przekazania MIG-ów. Wcześniej informację o przekazaniu czołgów podał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, dodając, że jego kraj w zamian przekaże Polsce swoje.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja wojsko broń pomoc premier Mateusz Morawiecki POLSKA polityka

Mariusz Błaszczak spotka się z szefem Pentagonu. Będą rozmawiać o wsparciu dla Ukrainy

Jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w czasie wtorkowej wizyty w bazie sił powietrznych USA w Ramstein będzie on rozmawiał z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Rozmowa ma dotyczyć nowych form pomocy dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina polska pomoc wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej broń Wojsko Polskie

Rosyjska masakra w Buczy. W ciałach ofiar fragmenty broni znanej z I wojny światowej

Brytyjski "The Guardian" poinformował, że lekarze medycyny sądowej znaleźli w ciałach cywilów zabitych przez Rosjan w Buczy fleszetki - małe rzutki umieszczane w pociskach, by zwiększyć siłę rażenia, które szeroko stosowano w czasie I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 ludobójstwo zbrodnie wojenne serwis wschodni broń I wojna światowa

Rozmowa Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA. Polskie MSZ podało szczegóły

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. W trakcie rozmowy sekretarz Blinken poinformował o rezultatach swojej wizyty w Kijowie - przekazał na Twitterze resort dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Kijów Antony Blinken Zbigniew Rau broń Rosja

Jak Francja i Niemcy Rosji broń sprzedawały. Przez lata unijne embargo było obchodzone

Brytyjski dziennik "The Telegraph" pisze, że część krajów unijnych przez lata obchodziło embargo na eksport broni do Rosji, nałożone po aneksji Krymu w 2014 roku. Szczególnie pod tym względem "wyróżniały się" Francja i Niemcy, które wyeksportowały do Rosji broń i uzbrojenie warte 273 miliony euro. Pozwalała na to luka w unijnych przepisach.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Francja Rosja handel broń ŚWIAT GOSPODARKA