Polskie Radio
Section05
broń

USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zełenski: ważniejszy niż kiedykolwiek

"Dziękuję USA za kolejny pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podkreślił, że to wsparcie teraz jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Nowy pakiet amerykańskiej pomocy obejmuje m.in. cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ukraina wojna na Ukrainie broń pomoc Wołodymyr Zełenski

NASZ WYWIAD Dostęp do broni a przestępczość. Nie ma jednoznacznych wniosków 

- Nie można kategorycznie powiedzieć, że im więcej broni, tym większa przestępczość z jej użyciem. Znam badania, wedle których ograniczenie dostępu obniża liczbę zabójstw, samobójstw, liczbę wypadków z bronią palną, ale znam też takie, w których wykazano, że wprawdzie jest zależność między surowością regulacji a spadkiem liczby zabójstw, ale wyłącznie takich, których sprawcami byli biali obywatele - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Diana Dajnowicz-Piesiecka z Zakładu Kryminologii Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA broń strzelanina przestępczość

Wiceminister obrony narodowej o rekonstrukcji rządu

- To bardzo ważna decyzja, dziś o 15 w Pałacu Prezydenckim minister Błaszczak otrzyma nominację z rąk pana prezydenta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o o powołaniu ministra Błaszczaka na wicepremiera ds. bezpieczeństwa wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie POLSKA Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie armia broń NATO

Polska broń na Ukrainie. Gen. Komornicki: mamy czym się szczycić

- Konflikt na Ukrainie jest doskonałą promocją polskiego przemysłu obronnego. Należy ubolewać, że odbywa się to poprzez tę wojnę, ale mamy czym się szczycić i możemy to skutecznie wykorzystać do obrony kraju i jednocześnie obdarować stronę ukraińską - mówił w Polskim Radiu 24 były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leon Komornicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wojna 2022 Rosja wojna na Ukrainie Ukraina broń Piorun

"Rosjanie urządzają tam rzeź". Korespondent wojenny o sytuacji na Ukrainie

- Rosjanie zasypują pociskami artyleryjskimi linię frontu. Próbują zmasakrować wojska ukraińskie. Jest to natężenie ostrzału artyleryjskiego, jakiego Europa nie widziała od II wojny światowej. Rosjanie korzystają ze swojej przewagi i urządzają Ukraińcom rzeź - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP World na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja wojsko bezpieczeństwo broń ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Powszechny dostęp do broni w Polsce. Kluzik-Rostkowska: byłabym ostrożna

– Nie mam wątpliwości, że dorośli obywatele, którzy chcą być przeszkoleni (w zakresie posługiwania się bronią – red.), powinni mieć taką możliwość – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Kluzik-Rostkowska, poseł Koalicji Obywatelskiej. Zaznaczyła jednak, że "nie jest to tożsame" z poparciem powszechnego dostępu do broni. – Tutaj byłabym ostrożna – stwierdziła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie broń Joanna Kluzik-Rostkowska

Spotkanie szefów resortów obrony NATO. Beata Płomecka: kraje zachodnie patrzą inaczej na wsparcie Ukrainy

- Kraje zachodnie twierdzą, że należy się zastanowić do jakiego momentu ma być dostarczana ta broń i jaki ma być status Ukrainy. Pojawiają się też głosy, że odzyskanie wszystkich terenów przez Ukrainę jest niemożliwe i dozbrajanie grozi eskalacją konfliktu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko broń bezpieczeństwo NATO Beata Płomecka dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24