Polskie Radio
Section05
budżet ue

Unia nie ma pieniędzy na pomoc Ukrainie. Europosłowie PiS i PO: potrzebna rewizja budżetu

Komisja Europejska twierdzi, że w budżecie UE na lata 2021-2027 nie ma wystarczających środków, by odpowiedzieć na potrzeby wynikające z wojny w Ukrainie, m.in. na wsparcie finansowe dla Kijowa. "Musimy pomóc Ukrainie. To racja stanu UE" - uważa europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Nawołujemy więc do pilnej rewizji tego budżetu" - mówi europoseł Jan Olbrycht (PO).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska budżet ue pomoc UE wojna 2022 Ukraina

Anna Milczanowska: na początku maja Polska powinna otrzymać pieniądze na KPO

- Wydaje się, że KE jest wrogo do nas nastawiona, ale to się powoli zmienia. Być może na początku maja Polska otrzyma unijne pieniądze na KPO i wsparcie dla uchodźców ukraińskich, których jest w Polsce ponad 2 miliony - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Milczanowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce 2022-2027

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027. Decyzja została podjęta zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa w ramach zmienionych wytycznych, dotyczących wsparcia regionalnego. Umożliwiają one krajom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska budżet ue budżet unijny

"Mam wrażenie, że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź". Premier o Izbie Dyscyplinarnej

- Liczę na to, że w ciągu najbliższych kilku tygodni nasz KPO zostanie zatwierdzony - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" premier Mateusz Morawiecki. Mam wrażenie, że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź - dodaje, pytany o wnioskowane przez KE kary za to, że Izba Dyscyplinarna SN wciąż działa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Mateusz Morawiecki

Polski naukowiec na kluczowym stanowisku w UE: współdecyduje o miliardach euro dla regionów

Dr Wiktor Szydarowski, nauczyciel akademicki z Gdańska i ekspert rozwoju regionalnego Europy Bałtyckiej, jest od 2020 r. dyrektorem ogólnoeuropejskiego programu badawczego ESPON, od którego prac zależy wysokość unijnych wydatków na rozwój poszczególnych regionów kontynentu, m.in. w ramach programu odbudowy po pandemii COVID-19 czy Europejskiego Zielonego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ekologia COVID-19 budżet ue

W Kancelarii Prezydenta omawiano temat Funduszu Odbudowy. Szczerski: nikt nie przedstawił koncepcji weta

- Podczas wtorkowego posiedzenia prezydenckiego Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej nikt nie przedstawił koncepcji weta prezydenckiego do ustawy ratyfikacyjne dot. decyzji o zasobach własnych koniecznej do uruchomienia Funduszu Odbudowy UE - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Szczerski Andrzej Duda Unia Europejska budżet unijny budżet ue POLSKA polityka

UE użyje mechanizmu warunkowości wobec Polski? Szymański: nie ma powodów, aby nawet tak myśleć

- Pod kątem zarządzania budżetem unijnym i przeciwdziałania defraudacjom Polska ma wyższe wskaźniki niż średnia unijna, więc nie ma dzisiaj żadnych podstaw do tego, aby nawet myśleć o użyciu mechanizmu dotyczącego praworządności - powiedział w wywiadzie dla Polsat News minister ds. UE Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue Konrad Szymański GOSPODARKA zjednoczona prawica

Kaleta: w sprawie funduszu odbudowy jesteśmy konsekwentni

– Rozumiemy, że doszło do zmiany stanowiska u największego koalicjanta. Ubolewamy nad tym, ale przyjmujemy to do wiadomości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Trójka polityka Bartłomiej Graczak Ministerstwo Sprawiedliwości budżet UE 2021-2027 budżet ue zjednoczona prawica Solidarna Polska

Rośnie zadłużenie największych gospodarek. Wszystko przez pandemię

Pandemia odcisnęła piętno na finansach publicznych. Na całym świecie rośnie zadłużenie krajów walczących, by wyjść obronną ręką z pandemii. W USA stosunek długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto wyniósł rekordowe 127 proc. Podobnie wyglądają statystyki dla innych krajów rozwiniętych. Czy czeka nas kryzys zadłużenia i inflacja?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia COVID-19 długi pkb tarcza antykryzysowa budżet ue

Około 60 mld euro poza regularnym budżetem. Polska trzecim beneficjentem planu finansów UE

Unia Europejska zgodziła się kilka tygodni temu na bezprecedensowy pakiet finansowy w historii. Oprócz budżetu Wspólnoty na najbliższych siedem lat opiewającego na ponad bilion euro, zapadła też decyzja o utworzeniu funduszu odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro, którego Polska jest jednym z największych beneficjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet ue budżet UE 2021-2027

Kuźmiuk: wyjście Wielkie Brytanii z UE to ostrzeżenie

- Bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym, z którego niestety część polityków nie wyciąga ciągle wniosków, było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, drugiej co do wielkości gospodarki w Europie. Jeżeli dalej będą próby podważania roli demokratycznych krajów to Wspólnota się rozpadnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk. Europoseł PiS odniósł się w ten sposób do konkluzji szczytu UE, na którym zaakceptowano długofalowe ramy budżetowe całej Wspólnoty. Gościem "Debaty Jedynki" była również Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana KO.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny Unia Europejska POLSKA Europa polityka Antoni Trzmiel Zbigniew Kuźmiuk

Prof. Modzelewski: Polska ma znacznie silniejszą pozycję niż ta, z której korzysta

- Polska ma wbrew pozorom znacznie silniejszą pozycję niż ta, z której korzysta. Przede wszystkim pozycję geopolityczną jako zwornik między starą a nową Europą - powiedział prof. Witold Modzelewski. Odniósł się tym samym do pozycji Polski w kontekście ostatnich negocjacji w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA polityka Witold Modzelewski Jarosław Kaczyński Polskie Radio 24