Polskie Radio
Section05
budżet ue

Jarosław Kaczyński: UE to nie krąg przyjaciół, tylko arena twardej walki o własne interesy

- Wywalczyliśmy mocne zabezpieczenie naszej wolności i utrzymanie funduszy dla Polski. W moim podejściu do Unii nic się nie zmieniło. Nadal uważam, że nie ma takich pieniędzy, za które można by się pozbyć suwerenności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Europa budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet unijny POLSKA

Michał Woś o negocjacjach ws. budżetu UE: porozumienie nie ma mocy prawnej

- Wszystkie wyroki TSUE są jednoznaczne i mówią, że konkluzje RE nie są prawnie wiążące. Pod tym względem Polska została ograna i dlatego mówiliśmy, że to błąd - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Zdaniem Solidarnej Polski rząd powinien przedłużyć negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue budżet UE 2021-2027 Solidarna Polska Michał Woś Bruksela Mateusz Morawiecki POLSKA polityka Polskie Radio 24

"W negocjacjach z UE trzeba mówić jednym głosem". Jan Parys o unijnym budżecie

- Wicepremier Jarosław Gowin pojechał do Brukseli przed szczytem UE i jakby zaczął mówić coś innego niż premier Mateusz Morawiecki, który był głównym negocjatorem. Złamany został front polsko-węgierski. Pisała o tym zachodnia prasa, zdenerwowany był premier Viktor Orban, który nie wiedział, czy może liczyć na Polaków. Natomiast ostre wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobro wzmacniały pozycję rządu, nie zakłócały rokowań - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej i były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie budżet ue ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej

Eksperci: doskonałe wyniki eksportu to dowód na zaradność polskich przedsiębiorców i sprawny transport międzynarodowy

Polscy eksporterzy doskonale radzą sobie w sytuacji kryzysowej, co dobitnie pokazują najnowsze dane NBP. Nasi przedsiębiorcy znajdowali nowych odbiorców, a potem kontakty te zostawały już na lata. Dostają towar dobrej jakości. Pomaga w tym nasz przodujący w Europie transport międzynarodowy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  inflacja fundusze europejskie Unia Europejska budżet ue inwestycji infrastrukturalne UE Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa GOSPODARKA eksport

720 mln euro na odłączenie sieci energetycznej od rosyjskiego systemu. Podpisano umowę

720 milionów euro z unijnego budżetu zostanie przekazanych Polsce i krajom bałtyckim na synchronizację sieci energetycznych w Europie. Dziś operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali umowę z unijną Agencją Wykonawczą do spraw Innowacji i Sieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska energetyka fundusze unijne budżet ue energia elektryczna

"Rolujemy spór na następne kilka lat". Sakiewicz o kompromisie ws. budżetu UE

- Czy mamy mieć federację, czy konfederację europejską? Teraz mamy uruchomione fundusze bez rozstrzygnięcia tego sporu. Nie ma gwarancji kiedy ten spór ponownie wróci, ale uzyskano tyle, ile było można - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). "Gazeta Polska Codziennie" opublikowała w poniedziałek fragment wywiadu, jaki tygodnik "Gazeta Polska" przeprowadził z wicepremierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński budżet ue budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie

Eksperci: inwestycje w zielone technologie i ekologiczne górnictwo będą ważnym elementem odbudowy gospodarki

Inwestycje w nowe technologie, także te związane z zieloną energią, muszą być elementem Planu Odbudowy. Ale równie ważne jest wspieranie nauki, która jest w stanie opracować ekologiczne technologie dla naszego górnictwa - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Pracodawców RP i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia odnawialna Koronawirus w Polsce Unia Europejska budżet ue