Polskie Radio
Section05
budżet ue

Publicysta "Rz" o ustaleniach szczytu w Brukseli: śmierć mechanizmu praworządności

"Szczyt de facto odłożył stosowanie mechanizmu praworządności o dwa–trzy lata. Wcześniej musi się w tej sprawie wypowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości UE. Muszą też popłynąć fundusze z nowego budżetu na lata 2021–2027, co wymaga kilkudziesięciu miesięcy przygotowań" - komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" ustalenia szczytu UE w Brukseli dziennikarz Jędrzej Bielecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027

"Udało się uniknąć UE dwóch prędkości". Dr Gajewski o szczycie w Brukseli

- Są realne powody, dla których opozycja może chwalić rząd Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, jak wyglądałaby przyszłość UE po ewentualnym polskim wecie, natomiast ryzyka z tym związane były bardzo poważne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli również Maciej Kożuszek i Jerzy Mosoń. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne budżet ue budżet unijny Unia Europejska

Szymański o budżecie UE: nie ma powodów, by się obawiać utraty nawet jednego euro

- Konkluzje w bardzo jasny sposób wykluczają uznaniowe, polityczne nadużywanie rozporządzenia w celu wywierania nacisku finansowego na państwo członkowskie - powiedział "Rzeczpospolitej" Konrad Szymański, minister ds. europejskich. - Mamy wysokie standardy kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych i w tej sprawie nie musimy się już obawiać arbitralności KE - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Europa POLSKA Konrad Szymański

"Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny". Wiceszef MSZ o sukcesie szczytu UE

- Rolą prezydencji jest szukanie rozwiązań, które znajdą poparcie wśród 27 państw. Jeśli ktoś cokolwiek narzucał, to te kraje, które chciały, by budżet był jak najmniejszy. Nie były to Niemcy. Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny, wraz z Polską i Węgrami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie

SONDAŻ Wynik szczytu UE to sukces polskiego rządu. Tak uważają nawet wyborcy KO

Niemal 60 proc. ankietowanych uważa, że wynik ostatniego szczytu unijnego, na którym rozstrzygała się sprawa budżetu powiązanego z zasadami przestrzeganiem praworządności, to sukces Polski - wynika z sondażu United Surveys dla poniedziałkowego "DGP" oraz RMF FM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny fundusze unijne fundusze ue Europa finanse ekonomia GOSPODARKA

Jarosław Kaczyński: nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski

"Jaka Unia jest, każdy widzi, ale nasza formacja jako jedyna jest w stanie w tych skrajnie trudnych i nieuczciwych warunkach bronić interesu Polski. Co by było, gdyby na naszym miejscu był rząd Koalicji Obywatelskiej? Zgodziliby się na wszystko" – ocenił wicepremier i lider PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Unia Europejska budżet ue opozycja polityka koalicja obywatelska

Premier: twierdzenie, że konkluzje RE nie mają znaczenia, jest niepoważne

- Gdy spotykają się przywódcy Europy i pracują razem niemal bez przerwy 2-3 dni, to nie robią tego po to, by sobie pogawędzić i wypić wodę mineralną, rezultaty tych spotkań są potem komentowane przez wszystkie światowe agencje -powiedział w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki. - Twierdzenie, że konkluzje nie mają znaczenia jest niepoważne - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej budżet ue budżet UE 2021-2027

Szczerski: szczyt UE pokazał, że mamy wpływ na kształt polityki europejskiej

- Szczyt UE pokazał, że mamy wpływ na kształt polityki europejskiej; choć pozostał mechanizm praworządności, to nie będzie mógł być stosowany arbitralnie - powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem Katarzyny Lubnauer (KO) porozumienie zawarte na szczycie to zwycięstwo jednego kraju - Węgier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny Europa Krzysztof Szczerski fundusze ue fundusze unijne

Polska dostanie nawet 260 mld zł z Funduszu Odbudowy. Na co trafią środki?

Około 260 mld złotych może Polska otrzymać z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. To rodzaj kredytu, który kraje Unii Europejskiej wspólnie zaciągnęły na rynkach finansowych, by rozruszać gospodarkę europejską po pandemii. Z około 260 mld złotych, które przypadną Polsce 40% to dotacje bezzwrotne, pozostała część to pożyczki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet ue fundusze unijne GOSPODARKA

"Czuło się, że 27 siekier wisi w powietrzu". Premier ujawnia kulisy negocjacji w Brukseli

"Było bardzo nerwowo, atmosfera była gęsta, chwilami czuło się, że 27 siekier wisi w powietrzu. A mimo to się udało. Nie rozeszliśmy się i zwyciężyła wola wykonania zadania, na którego realizację pilnie czekają narody Unii" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla wPolityce.pl. Polska i Węgry nie zgadzały się na powiązanie wypłat unijnych środków z oceną praworządności przez Brukselę i groziły wetem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska budżet ue polityka rząd

"Dobrze, że zwyciężyła racjonalność". Fogiel o utrzymaniu koalicji Zjednoczonej Prawicy

- Dobrze się stało, że zwyciężyła racjonalność i zdroworozsądkowe podejście oraz świadomość, że Zjednoczona Prawica jest wartością, jeśli chodzi o ochronę polskich interesów - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, komentując decyzję zarządu Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet ue Zbigniew Ziobro Solidarna Polska Radosław Fogiel

"Zadaliśmy sobie pytanie, jakie będą następstwa wyjścia z rządu". Ziobro o decyzji Solidarnej Polski

- Pozostając w koalicji rządowej, będziemy mogli podjąć walkę, by przeciwdziałać następstwom decyzji, które zapadły - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że istnieją poważne argumenty za tym, że rozporządzenie będące elementem pakietu budżetowego jest sprzeczne z prawem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet ue Unia Europejska Solidarna Polska Zbigniew Ziobro