Polskie Radio
Section05
dekomunizacja

"Dekomunizacja w praktyce" - reportaż Olgi Mickiewicz

W kwietniu 2016 roku Sejm RP przyjął ustawę, która nakazuje, by osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane przez pomniki czy nazwy ulic. Wszystkie samorządy w Polsce muszą się z tym uporać do 1 września 2017 roku. W wielu miejscach Polski zmiany wywołują jednak kontrowersje.
Zobacz więcej na temat:  dekomunizacja historia Polski Warszawa Olga Mickiewicz Olga Mickiewicz-Adamowicz

Podkomisja za projektem ws. dekomunizacji dyplomacji

Sejmowa podkomisja przyjęła z poprawkami projekt ustawy o służbie zagranicznej. W myśl projektu, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pracować w dyplomacji. Zmiany w rządowej propozycji przewidują, że weryfikacja pracowników służby zagranicznej pod kątem służby na rzecz organów PRL będzie się odbywać także w świetle ustawy dezubekizacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych dekomunizacja

"Nie możemy przymykać oczu na bombardowania i użycie gazu"

- Miesięcznice smoleńskie powinny być pozostawione w spokoju dla osób w żałobie, bez kontrmanifestacji. Hasła polityczne, z którymi się często zgadzam, są niepotrzebnie wysyłane w takim momencie. Rozumiem, że opozycja wykorzystuje każdą okazję, by pokazać swoje hasła, ale to zaczyna rodzić przemoc. Powinien być pomnik w miejscu, które kojarzy się z Lechem Kaczyńskim – powiedziała w Polskim Radiu 24 profesor Jadwiga Staniszkis, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS katastrofa smoleńska Jadwiga Staniszkis Lech Kaczyński dekomunizacja uchodźcy imigranci w Europie POLSKA

„Nie ma co trzymać w MSZ funkcjonariuszy służb PRL”

– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ i w ich miejsce zatrudnić młodych, świetnie wykształconych ludzi – mówił w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa MSZ Jan Dziedziczak PRL komunizm PiS dekomunizacja Donald Tusk Jarosław Kaczyński

Ustawa o służbie zagranicznej. Nowe otwarcie

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Teraz projekt trafi do komisji. Zgodnie z nim, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli być dyplomatami. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  PRL Sejm Ministerstwo Spraw Zagranicznych komunizm dekomunizacja Paryż Francja terroryzm

Jan Maria Jackowski: PiS porządkuje Polskę

Trwa polityczny spór wokół projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Opozycja uważa, że nowe przepisy będą niesprawiedliwe, a rządzący bronią inicjatywy. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ludzie, którzy byli twarzą systemu totalitarnego, nie powinni otrzymywać emerytur wielokrotnie przewyższających świadczenia ich ofiar – mówił w Rozmowie Poranka Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jan Maria Jackowski PRL 13 grudnia Adam Hodysz PiS dekomunizacja