Polskie Radio
Section05
dinozaury

Stół wigilijny. Dwanaście potraw to tradycja czy jednak nowość?

Spróbowanie każdej z dwunastu potraw, jakie znajdą się na wigilijnym stole, wydaje się nam się dziś prawie obowiązkiem. To z jednej strony szacunek wobec osób, które włożyły wysiłek w ich przygotowanie, z drugiej strony pewne zobowiązanie wobec tradycji. Czy wiemy jednak, jak stara jest tradycja dwunastu potraw na świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka

Smok wawelski istniał naprawdę, ale naukowcy nie wiedzą, czy był dinozaurem

W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie otwarto nową wystawę pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani". Można na niej zobaczyć modele szkieletów i skamieniałości zwierząt sprzed 210 milionów lat odkrytych w Lisowicach na Śląsku. Dodatkową atrakcją jest wykorzystanie efektów multimedialnych pozwalających lepiej poznać bohaterów wystawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka

Wyschnięta rzeczka odsłania swoje tajemnice: tropy groźnego akrokantozaura

W niewielkiej rzeczce w Teksasie, która zaczęła z powodu niespotykanej suszy wysychać, odkryto tropy akrokantozaura, dinozaura z okresu kredy. Ten groźny drapieżnik spacerował po tym terenie 113 milionów lat temu. Nie trzeba jednak jechać do Ameryki, aby znaleźć ślady prehistorycznych stworzeń...
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA paleontologia dinozaury odkrycia i ciekawostki Witold Lazar Trójka

Dinozaury: czy mogły także pływać?

Żył około 125 milionów lat temu i podobno mierzył ponad 10 m długości, chociaż akurat w tej kwestii zdania są podzielone. Jakkolwiek by było, paleontolodzy z University of Southampton ogłosili, że na brytyjskiej wyspie Wight odkryli szczątki największego lądowego drapieżnika w historii Europy. Polska też może się pochwalić swoimi odkryciami skamieniałości dinozaurów.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA dinozaury odkrycia i ciekawostki paleontologia Trójka

Dinozaury na Mazowszu. Zabezpieczono kilkaset tropów

Jak poinformował Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Borkowicach na Mazowszu naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji zabezpieczyli kilkaset tropów należących do co najmniej siedmiu różnych gatunków dinozaurów. Dodał również, że ślady zachowały się w idealnym stanie. 
Zobacz więcej na temat:  dinozaury POLSKA NAUKA odkrycia i ciekawostki regiony Mazowsze