Polskie Radio
Section05

dinozaury

Ten błąd popełnia każdy film z serii. "Jurassic World: Odrodzenie" nie jest wyjątkiem

Dinozaury wymarły, ale seria "Jurassic Park" nie! Od lat filmy te kształtują nasze spojrzenie na prehistoryczne gady. Nie zawsze jest ono jednak zgodne z wiedzą ekspertów. Jak wskazuje paleontolog doktor Daniel Tyborowski, są błędy, które pojawiają się w kolejnych odsłonach serii. Również w tej najnowszej - "Jurassic World: Odrodzenie". 
Zobacz więcej na temat:  Jurassic Park Jurassic World FILM Hollywood prehistoria

"Jurassic World: Odrodzenie" okiem paleontologa I dr Daniel Tyborowski

Dinozaury wymarły, ale seria "Jurassic Park" nie! Od lat filmy te kształtują nasze spojrzenie na prehistoryczne gady. Od mozazaura-walenia, po nowe wcielenie spinozaurów i pływającego tyranozaura - paleontolog doktor Daniel Tyborowski sprawdza, czy w najnowszym wcieleniu serii dużo jest błędów i bzdur. Z podcastu dowiesz się m.in: ▶ Czy dinozaury przetrwałyby we współczesnym klimacie i mogłyby jeść współczesne rośliny? ▶ Czy dinozaury miały pióra? Dlaczego dinozaury w serii "Jurassic Park" rzadko miewają pióra?▶ Dlaczego seria "Jurassic Park" uparcie myli się co do welociraptorów?▶ Czy tyranozaury pływały? ▶ Jak wielkie w rzeczywistości były mozazaury?
Zobacz więcej na temat:  Jurassic Park Jurassic World FILM paleontologia

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka jezioro prasa prasa drukowana media fotografia NAUKA

Paleontolog Tomasz Sulej o dinozaurach z zagadek Polskiego Radia Dzieciom

Na finał akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom" w audycji "Dawno, dawno temu" rozwiązaliśmy pięć zagadek dotyczących dinozaurów. To właśnie ich odgadnięcie było zadaniem w zabawie Polskiego Radia Dzieciom. Wraz z profesorem Tomaszem Sulejem, polskim paleontologiem, rozmawialiśmy o dinozaurach narysowanych przez dzieci i wysłanych do redakcji. Była to także okazja aby przypomnieć dzieciom oraz starszym słuchaczom, o najważniejszych cechach poszczególnych dinozaurów. 
Zobacz więcej na temat:  paleontologia zwierzęta radio dla dzieci radio dla rodziców

Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom"

Polskie Radio Dzieciom zaprasza słuchaczy do wspólnej zabawy w ramach akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom". Zabawa polega na odgadywaniu przez dzieci zagadek dotyczących dinozaurów, które usłyszeć można w wybranych audycjach stacji. Odpowiedź w formie pracy plastycznej, należy wstawić w komentarzu pod specjalnym postem. Bawimy się do soboty 2 marca, do godziny 15.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  paleontologia zagadka konkursy dla dzieci radio dla dzieci