Polskie Radio
Section05

dokument

"Diego" i "Cienie imperium". Lipcowe premiery dokumentalne

W lipcu warto wybrać się do kina na dwa pełnometrażowe dokumenty – mowa o "Diego" Asifa Kapadii, biografii legendarnego Diego Maradony oraz o polskich "Cieniach imperium" w reżyserii Karola Starnawskiego, opowiadających o niekończących się konfliktach zbrojnych na rubieżach dawnego Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński diego maradona Trójka kino FILM KULTURA Tomasz Grzywaczewski Związek Radziecki

Maria Dłużewska: w sierpniu 80. roku widziałam dumnych ludzi

- Byłam na wakacjach w ośrodku wypoczynkowym olsztyńskiego teatru, gdy z Radia Wolna Europa dowiedziałam się o strajkach na Wybrzeżu. Pojechałam ze znajomym do Gdańska. Ja to widziałam. Zakłady stały, było pusto na ulicach, za ogrodzeniem stoczni byli robotnicy, a przed nim kobiety z dziećmi. I wtedy zaczęłam płakać, bo pierwszy raz zobaczyłam, jak syn może być dumny z ojca - mówiła w Dwójce wybitna aktorka, dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych i działaczka opozycyjna. 
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Maria Dłużewska KULTURA FILM Wacław Holewiński