Polskie Radio
Section05

Dwójka

Debata Dwójki: ile jest Szekspira w Szekspirze - czy potrzebny jest dramaturg w teatrze? [WIEDO]

Dramaturg adaptuje, uwspółcześnia, współtworzy spektakl - ale jego rola we współczesnym teatrze pozostaje nieoczywista. Niektórzy reżyserzy nie wyobrażają sobie pracy bez dramaturgów. Odejście od klasycznego tekstu jest cechą współczesnego teatru, określanego mianem teatru postdramatycznego. Zapraszamy do zapoznania się z Debatą Dwójki! 
Zobacz więcej na temat:  dramat Debata Dwójki teatrologia Monika Pilch Zobacz także

Andrzej Szadejko i Agnieszka Budzińska-Bennett wskrzesili muzykę sprzed 500 lat

- To chyba jedno z najważniejszych źródeł europejskiego dziedzictwa muzycznego z XVI wieku. Jest to ogromny zbiór właściwie całej muzyki europejskiej, bo są tam reprezentowane utwory zarówno z Polski, jak i proweniencji niemieckiej, włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej czy angielskiej - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, pomysłodawca pierwszej w historii światowej fonografii rekonstrukcji jednej z mszy zawartych w Tabulaturze Jana z Lublina.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szadejko Agnieszka Budzińska-Bennett płyta Jakub Kukla Zobacz także MUZYKA KULTURA Tabulatura Jana z Lublina

Podsumowanie Roku Marka Hłaski. "On jest naszym emisariuszem w przyszłość"

Za nami rok Marka Hłaski - literackiego patrona roku 2024. Mija też 91. rocznica urodzin tego znakomitego pisarza i scenarzysty filmowego, nazywanego "polskim Jamesem Deanem". - W świadomości Polaków Marek Hłasko jest cały czas obecny - mówił w Dwójce Aleksander Zalewski, filmowiec i dyrektor artystyczny Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO 2024.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA Zobacz także film polski literatura literatura polska

Najpiękniejsze utwory wielkich artystów polskiej piosenki

Najpiękniejsze utwory wielkich artystów polskiej piosenki: Jerzego Jurandota, Emanuela Schlechtera, Juliana Tuwima czy Andrzeja Własta, a także muzyka wybitnych kompozytorów: Artura Golda, Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana, Feliksa Rybickiego czy Henryka Warsa znalazły się w repertuarze koncertu "Powróćmy, jak za dawnych lat".
Zobacz więcej na temat:  koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie opera Beata Stylińska KULTURA

Nie żyje Stanisław Brudny - aktor teatralny, filmowy i dubbingowy

Karierę wywróżyła mu cyganka. - Gdy byłem dzieckiem, to niedaleko mojego domu rodzinnego w Pilźnie na Podkarpaciu zatrzymywał się obóz cygański. Pewnego razu przyszła do nas Cyganka i wzięła mnie na ręce, ja się natychmiast uspokoiłem. Ona mnie przytuliła do siebie i powiedziała mojej matce: to dziecko wyrośnie na jakiegoś artystę, bo ono patrzy poza ludźmi, głęboko, gdzieś w dal - przed laty opowiadał Stanisław Brudny - aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Artysta miał 94 lata.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brudny odeszli 2025 aktor Teatr Śląski TEATR Teatr Polskiego Radia

"Ludzie i rzeczy" - filmowa produkcja z szansą na prestiżowe wyróżnienia

"Ludzie i rzeczy" to historia rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, w powojennej Ukrainie. 34-letnia Olenie, jak wiele innych ukraińskich kobiet, szuka zaginionych podczas wojny bliskich. Udaje się jej odnaleźć szczątki męża, a zarazem ojca ośmioletniej córki Kiry. Film został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac FILM film polski wojna na Ukrainie KULTURA Zobacz także Damian Kosowski

Kiedy zostanie otwarte Muzeum Historii Kobiet?

Dlaczego tak ważne jest przywoływanie kobiecych postaci z przeszłości? Jak wiele herstorie mają wspólnego z dzisiejszą sytuacją kobiet? Jak zmienia się i będzie się zmieniało postrzeganie ich społecznej roli? Na te pytania w audycji "O wszystkim z kulturą" odpowiedziała Agata Kominiak, członkini zarządu Fundacji im. Julii Woykowskiej i fundatorka Muzeum Historii Kobiet.
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Kobiety muzeum Agata Kominiak