Polskie Radio
Section05

Dwójka

Don Kichot naszych czasów. Wojciech Pszoniak w słuchowisku "Cukier Stanik"

Sztuka Zyty Rudzkiej "Cukier Stanik" to opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich produktów rodem z Chin czy innych krajów ze słabo opłacaną siłą roboczą. Zapraszamy na radiową adaptację utworu w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. W głównej roli usłyszymy Wojciecha Pszoniaka.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak Zyta Rudzka Paulina Holtz Andrzej Piszczatowski Ewa Ziętek Teatr Polskiego Radia

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Zaproszenie do odmiennego świata

- Karnawał jest pewnym odwróceniem porządków. Jest świętem, w czasie którego można pozwolić sobie na więcej, oderwać się od codzienności i dać się porwać zabawie. Te idee przyświecają nam mocno w realizacji festiwalu. Zapraszamy widzów do odmiennego świata, w którym mogą dowiedzieć się też więcej o sobie, pozwalając sobie na więcej - mówiła w Dwójce Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Carnaval Sztukmistrzów Lublin Iwona Kornet cyrk KULTURA

Jazz, film i rękopisy. Archiwum "Dudusia" Matuszkiewicza w Bibliotece Narodowej

Biblioteka Narodowa wzbogaciła się o bezcenny dar - prywatne archiwum Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jednego z ojców polskiego jazzu i autora niezapomnianej muzyki do "Janosika", "Stawki większej niż życie" czy "Czterdziestolatka". Rękopisy partytur, fotografie, dokumenty i pamiątki po kompozytorze trafiły do zbiorów instytucji, która zadba o ich opracowanie i udostępnienie kolejnym pokoleniom melomanów i badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Matuszkiewicz Biblioteka Narodowa Jazz KULTURA archiwum

Dzieła organowe w kameralnych przestrzeniach. Festiwal Bachowski w Gliwicach

Występy solowe, muzyka kameralna, a także wykonania wokalne znalazły się w programie 26. Festiwalu Bachowskiego w Gliwicach. Wydarzenie od lat skupia najsłynniejsze dzieła organowe Jana Sebastiana Bacha i miłośników muzyki klasycznej. O szczegółach tegorocznej edycji opowiedział w Dwójce Piotr Oczkowski, dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach Gliwice KULTURA muzyka klasyczna Jakub Kukla

Nowa Opera Bałtycka ma powstać na Placu Zebrań Ludowych

Metropolitalna Opera Bałtycka prawdopodobnie powstanie na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. W trakcie spotkania społecznego komitetu wsparcia budowy omówiono wybraną lokalizację nowej siedziby i podpisano list intencyjny pomiędzy władzami Gdańska i samorządu. Zgodnie z założonym harmonogram, nowa instytucja miałaby zostać ukończona do 2032 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Opera Bałtycka w Gdańsku Gdańsk KULTURA opera

Święto sztuki z wieloletnią tradycją. 29. Międzynarodowe Biennale Plakatu

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to nie tylko najstarsza tego typu impreza na świecie, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i światowej grafiki użytkowej. Zainicjowane w 1966 roku z myślą o stworzeniu przestrzeni do prezentacji i konfrontacji osiągnięć współczesnego plakatu, do dziś stanowi prestiżowe forum wymiany idei, estetyk i postaw twórczych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Międzynarodowe Biennale Plakatu plakat KULTURA SZTUKA

Festiwal BBC Proms. Największy, najsłynniejszy, najbardziej demokratyczny

Te osiem tygodni to za każdym razem wyjątkowy czas w muzycznym kalendarzu. W tym roku dochodzi jeszcze jubileusz 130-lecia i początek kadencji nowego dyrektora. W piątek 18 lipca w Londynie startuje BBC Proms - największy festiwal muzyki klasycznej na świecie. Część koncertów, począwszy od inauguracji, transmitowanych będzie na antenie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms muzyka klasyczna BBC MUZYKA KULTURA Sam Jackson

Sztuka między traumą a oczyszczeniem. Wystawa "Po deszczu"

W tym roku na 11. Festiwalu Góry Literatury w paśmie sztuki prezentowana była wystawa zatytułowana "Po deszczu". Projekt artystyczny został zainicjowany przez Jagę Hupało, a stworzony wraz z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie. Prace kilkudziesięciu artystów i artystek ukazują dwoistość doświadczeń związanych z obecnością wody w naszej bliskości: od traumy i bezradności po radość, kontemplację i uzdrowienie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Festiwal Góry Literatury natura deszcz

Transmisje z festiwalu BBC Proms 2025 w radiowej Dwójce. Na początek inauguracja!

Program 2, dzięki współpracy z Europejską Unią Radiową, jak co roku zaprasza słuchaczy na transmisje z legendarnego BBC Proms - największego i najbardziej demokratycznego festiwalu muzyki klasycznej na świecie. Już w ten piątek połączymy się z Royal Albert Hall w Londynie, by wysłuchać koncertu inaugurującego tegoroczne wydarzenie. Początek o godz. 19.45. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  bbc proms Sakari Oramo MUZYKA Lisa Batiashvili koncert Londyn

Musica Divina ERO CRAS – Adwent w sierpniu

„ERO CRAS”, czyli łacińskie „przybędę jutro”, to odwrócony akrostych z Wielkich Antyfon „O”, śpiewanych w ostatnich dniach Adwentu. Ich teksty – o Mądrości, Kluczu Dawida, Wschodzie, Królu Narodów – to nie tylko liturgiczna poezja, lecz dramatyczne wołanie o obecność Boga w świecie. Ten krótki cytat streszcza wszystko, co dla festiwalu Musica Divina istotne: oczekiwanie, nadzieję, skupienie i prawdę.
Zobacz więcej na temat:  patronat