Polskie Radio
Section05
ebc

Rośnie dystans między społeczeństwem a politykami. Prezes Allianza na Davos o globalnych problemach

W opublikowanym w tym miesiącu Barometrze Ryzyka Allianz odnotowano, że w 2023 r. ryzyko polityczne osiągnęło najwyższy poziom od pięciu lat, a około 100 krajów uznano za narażone na wysokie lub ekstremalne ryzyko niepokojów społecznych. Według prezesa Allianz, Olivera Bäte, rosnący dystans między przywódcami politycznymi a społeczeństwem stanowi największe ryzyko w roku wyborczym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Światowe Forum Ekonomiczne w Davos ekonomia stopy procentowe inflacja ebc

W Davos o inflacji i stopach procentowych w strefie euro. Inwestorzy mogą być "głęboko rozczarowani"

Europejski Bank Centralny może wstrzymać się z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych w 2024 r., podważając oczekiwania rynku. Członek Rady Prezesów Robert Holzmann powiedział w poniedziałek, że ci, którzy liczyli na obniżki stóp procentowych na wiosnę tego roku, opuszczą Davos "głęboko rozczarowani".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Światowe Forum Ekonomiczne w Davos ekonomia stopy procentowe inflacja ebc

Banki centralne utrzymują stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wyłamał się jedynie NBP

W obliczu dynamicznych zmian gospodarczych i niepewności co do wygasania inflacji banki centralne wielu krajów utrzymują swoje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzje te wydają się być strategicznie przemyślane, mając na uwadze skomplikowaną równowagę między pobudzaniem wzrostu gospodarczego a kontrolą inflacji. Z tego schematu pierwszy wyłamał się w zeszłym roku NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma banki społeczeństwo ŚWIAT NBP fed ebc

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa euro strefa walutowa

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski bankructwo depozyt stopy procentowe fed ebc

Eksperci: USA kontynuują zdecydowaną walkę z inflacją, to pomaga także Polsce

Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to wyraz zdecydowanej walki z inflacją. Ma ona także pozytywny wpływ na sytuację Polski wspierając także naszą politykę walki z podwyższoną inflacją - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB i Andrzej Stefaniak, analityk DMK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fed Unia Europejska dolary euro inflacja ebc

Eksperci: zmiana stóp procentowych nie pomogłaby słabnącej gospodarce

Utrzymanie na nie zmienionym poziomie stóp procentowych to dowód na to, że RPP nie chce przyczyniać się do nadmiernego schładzania gospodarki. To też wyraz dbałości o kredytobiorców, na czym jednak wyraźnie tracą oszczędzający - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc stopy procentowe NBP fed inflacja Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: USA i UE podwyższają stopy procentowe, w Polsce jest wiele przeciwstawnych opinii

Oddala się czas, w którym Polska ma szansę dojść do celu inflacyjnego na poziomie 2,5-3,5 proc. Dlatego RPP powinna wykorzystać jeden z instrumentów, który posiada Rada i podwyższyć teraz stopy procentowe – mówił w audycji "Rządy Pieniądza":  dr Przemysław Kwiecień z XTB. Według  dr Waldemara Kozioła z Wydziału Zarządzania UW podwyższenie stóp byłoby ryzykowne z punktu widzenia gospodarki, która jednak znacznie spowolniła, tak jak i konsumpcja.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe fed ebc Unia Europejska