Polskie Radio
Section05
ebc

Eksperci: USA i UE podwyższają stopy procentowe, w Polsce jest wiele przeciwstawnych opinii

Oddala się czas, w którym Polska ma szansę dojść do celu inflacyjnego na poziomie 2,5-3,5 proc. Dlatego RPP powinna wykorzystać jeden z instrumentów, który posiada Rada i podwyższyć teraz stopy procentowe – mówił w audycji "Rządy Pieniądza":  dr Przemysław Kwiecień z XTB. Według  dr Waldemara Kozioła z Wydziału Zarządzania UW podwyższenie stóp byłoby ryzykowne z punktu widzenia gospodarki, która jednak znacznie spowolniła, tak jak i konsumpcja.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe fed ebc Unia Europejska

Eksperci: wzrost inflacji wymaga wspólnych działań RPP i rządu

Wobec dalszego znaczącego wzrostu inflacji należy spodziewać się, że stopy procentowe będą jeszcze podwyższane, jeśli nie teraz na początku przyszłego roku. Ten wysiłek niweczą częściowo liczne transfery społeczne, tarcze pomocowe – potrzebne, ale przekazywane zbyt szeroko. Rośnie też zadłużenie państwa ale najbardziej niebezpieczny jest trzykrotny wzrost kosztów jego obsługi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Krzysztof Bocian z WiseEuropa.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe fed ebc ceny paliw

Spotkanie szefów banków centralnych z całego świata w USA. Ekspert z BGK: to ważne wydarzenie dla rynku

- Spotkanie szefów banków centralnych z całego świata w Jackson Hole w USA jest takim spotkaniem bardziej naukowym, gdzie przedstawiciele tych instytucji mówią trochę szerzej i więcej o wyzwaniach gospodarek, które są ogromne - powiedział główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fed ebc stopy procentowe stopy rynkowe bank centralny

Eksperci: dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce będą zależeć od stanu gospodarki i decyzji EBC

Wypowiedź prezesa NBP o jednej podwyżce stóp procentowych o 0,25 pkt. jest raczej poglądem prywatnym i sama w sobie nie wpłynie raczej na kurs złotego czy decyzje kredytobiorców lub oszczędzających np. w obligacje. Ważniejsza będzie decyzja  Europejskiego Banku Centralnego co do podwyżek stóp w strefie euro - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu ekonomicznego i dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP ebc

Główny ekonomista PKO BP: inflacja wyraźnie spadnie dopiero na przełomie roku 2023 i 2024

-Gdyby nie tarcze antyinflacyjne, wskaźnik inflacji w Polsce byłyby wyższy o około 3 punkty procentowe, czyli przekraczałaby 15 procent - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, odnosząc się do kwietniowego poziomu inflacji, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Unia Europejska USA stopy procentowe fed NBP ebc wojna na Ukrainie ceny paliw ceny żywności