Polskie Radio
Section05
fed

Eksperci: postawy konsumentów zależą nie tylko od inflacji, ale uspokojenia sytuacji politycznej

Wielu naszych rodaków podejmując decyzje konsumenckie bierze pod uwagę możliwość, ż wybory 15 października niczego nie rozstrzygną, bo będzie duży problem z utworzeniem nowego rządu lub będzie w tej sprawie wiosenna dogrywka - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": mecenas Paweł Pelc i Marek Kłoczko prezes KIG w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe kredyt mieszkaniowy banki stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej fed NBP

Eksperci: pomysł PSL o dobrowolnych składkach na ubezpieczenie społeczne dla wybranej grup obywateli jest absurdalny

Dobrowolna składka na ZUS od przedsiębiorców to propozycja, która nigdy by się nie sprawdziła. Ludzie mają to do siebie, że dziś nie chcieliby ponosić obciążeń na własną przyszłość, ale gdy ona nadejdzie wyciągnęliby rękę, żeby ktoś na dał pieniądze. Od tej propozycji jest tylko krok do dobrowolnych podatków. Tak ocenili propozycję PSL goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z XTB i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja składka zus pracodawcy stopy procentowe MFW fed

Ceny złota idą w górę. Ekspert: kapitał szuka innych możliwości

Notowania kontraktów terminowych na złoto na nowojorskim rynku Comex przekroczyły 2080 dolarów za uncję, przebijając rekord z sierpnia 2020 r. W ocenie analityków zwyżki cen złota są związane z polityką Fedu i oczekiwanym obniżeniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wynikają też ze słabości dolara i problemów regionalnych banków w USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA złoto ceny złota fed dolary stopy procentowe banki

Eksperci: inflacja bazowa jest wciąż bardzo wysoka

Mamy bardzo wysoką inflację bazową. Nie wpływa na to gwałtowna konsumpcja, bo ta słabnie. W pewnym stopniu wywołują ją cały czas podwyższane marże przedsiębiorców. Ale zbicie inflacji bazowej przede wszystkim wymaga koordynacji między rządem, a NBP - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja stopy procentowe fed konsument składka zus podatki

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski bankructwo depozyt stopy procentowe fed ebc

Iwona Duda z RPP: na inflację złożyło się wiele czynników, przed nami czas spadku wzrostów cen

Gdy analizujemy jakie są źródła dzisiejszej inflacji w Polsce, to musimy cofnąć się do czasu pandemii, gdy załamały się łańcuchy dostaw i do okresu wychodzenia z lock downów, gdy znacząco wzrosła konsumpcja. Wszystko te już wygenerowało inflację. Do tego doszła wojna na Ukrainie i wzrosty cen surowców, za którymi poszły koszty przedsiębiorców- powiedziała Iwona Duda z Rady Polityki Pieniężnej, była prezes PKO BP i Alior Banku , w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe banki NBP inflacja fed

Eksperci: USA kontynuują zdecydowaną walkę z inflacją, to pomaga także Polsce

Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to wyraz zdecydowanej walki z inflacją. Ma ona także pozytywny wpływ na sytuację Polski wspierając także naszą politykę walki z podwyższoną inflacją - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB i Andrzej Stefaniak, analityk DMK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fed Unia Europejska dolary euro inflacja ebc