Polskie Radio
Section05
fed

Główny ekonomista PKO BP: inflacja wyraźnie spadnie dopiero na przełomie roku 2023 i 2024

-Gdyby nie tarcze antyinflacyjne, wskaźnik inflacji w Polsce byłyby wyższy o około 3 punkty procentowe, czyli przekraczałaby 15 procent - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, odnosząc się do kwietniowego poziomu inflacji, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Unia Europejska USA stopy procentowe fed NBP ebc wojna na Ukrainie ceny paliw ceny żywności

USA rozpoczynają prace nad cyfrowym dolarem. NBP także analizuje korzyści i ryzyka wirtualnej złotówki

Prezydent USA Joe Biden podpisze dekret, na mocy którego amerykańska administracja rozpocznie analizę ryzyk i korzyści związanych z cyfrowym dolarem, a także z innymi aktywami cyfrowymi. Według agencji Reutera dekret narzuci na Departament Skarbu, Departament Handlu i inne kluczowe agencje rządu USA obowiązek stworzenia raportu o "przyszłości pieniądza" oraz o roli, jaką będą odgrywać kryptowaluty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfrowa waluta dolary NBP fed USA finanse publiczne finanse osobiste

Eksperci: wartość złotówki mogłaby i powinna być wyższa, ale NBP słusznie w tej grze nie uczestniczy

Wartość złotówki jest zbyt niska jak na obecny wzrost gospodarczy. Wygląda na to, jakby ktoś starał się utrzymać naszą złotówkę  na niskim poziomie - mówił Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej w audycji "Rządy Pieniądza". Drugi z gości, redaktor naczelny "Gazety Bankowej" Maciej Wośko podkreślał, że NBP ma rację, że nie zamierza rzucać rezerw finansowych dla podniesienie kursu naszej waluty narodowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej fed NBP stopy procentowe inflacja waluty pkb

ANALIZA Fed ogranicza skup aktywów. Wzrost amerykańskich stóp procentowych na horyzoncie

Po miesiącach spekulacji na ostatnim posiedzeniu Fed rozpoczął ograniczanie programu skupu obligacji (o 15 mld USD miesięcznie). W sumie proces ten ma trwać do połowy 2022 r., ale prezes Jerome Powell jasno dał do zrozumienia, że tzw. tapering nie jest na autopilocie i może być zwiększany lub zmniejszany w zależności od warunków gospodarczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe USA fed nieruchomości

ANALIZA Rosnące stopy procentowe. Jaka jest perspektywa dla rynków akcji?

Spadające stopy procentowe z pewnością dały silny impuls akcjom, co widać wyraźnie w wycenach. Jeśli spojrzymy na wskaźniki fundamentalne amerykańskich rynków akcyjnych takie jak cena do zysku to wyceny wydają się niezwykle wysokie. Jednak po skorygowaniu o dzisiejsze niskie stopy procentowe, akcje wydają się być wyceniane bardziej atrakcyjnie w porównaniu do historycznych średnich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe USA fed giełda papierów wartościowych