Polskie Radio
Section05
Finlandia

Atak hybrydowy Putina. SG: dwóch polskich funkcjonariuszy rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej

Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej - z placówek Warmińsko-Mazurskiej oraz Bieszczadzkiej - rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej w ramach operacji Frontexu. W przyszłym tygodniu planowany jest wyjazd kolejnych dwóch funkcjonariuszy SG, tym razem w ramach misji doradczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia straż graniczna służby i bezpieczeństwo migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Frontex granica wojna hybrydowa Rosja

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego - poinformowała minister spraw wewnętrznych tego kraju Mari Rantanen. Do zamknięcia granicy dojdzie w nocy ze środy na czwartek. Taki stan ma się utrzymać co najmniej do 13 grudnia ze względu na masową falę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od wschodu. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Finlandia kryzys migracyjny migracja imigracja imigranci w Europie

"Zamykamy całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego". Finlandia podjęła decyzję

- Finlandia zamyka całą granicę z Rosją - poinformowała minister spraw wewnętrznych tego kraju Mari Rantanen. Taki stan ma się utrzymać co najmniej do 13 grudnia ze względu na masową falę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od wschodu. Do tej pory Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Federacją Rosyjską.
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja ŚWIAT granica

Statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector mógł ciągnąć kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów

Chiński statek, podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, mógł ciągnąć kotwicę po dnie morskim nawet przez kilkaset kilometrów. Informują o tym estońskie media. Estonia oraz Finlandia gotowe są do wysłania do Chin swoich przedstawicieli, aby zbadali tę sprawę.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Finlandia Rosja Chiny Estonia ropa naftowa sabotaż

Hybrydowe działania Putina. Premier Finlandii: jesteśmy gotowi na zamknięcie całej granicy z Rosją

Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział, że jego kraj jest przygotowany na to, aby w razie konieczności zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Federacją Rosyjską. Podkreślił, że Rosja wciąż "bezwstydnie wykorzystuje" migrantów i celowo kieruje ich na granicę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica wojna hybrydowa Rosja

Napływ nielegalnych migrantów na wschodnią granicę Finlandii. Premier Orpo: trzeba powstrzymać atak hybrydowy

Migranci, którzy w ostatnich tygodniach przybywają pod naszą wschodnią granicę, są narzędziem w operacji hybrydowej. Za tym stoi podmiot państwowy. Mamy jasny przekaz dla Rosji. Z tym trzeba skończyć. To jest atak hybrydowy i sprawa bezpieczeństwa narodowego – oświadczył w piątek premier Finlandi Petteri Orpo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Finlandia Helsinki kryzys migracyjny 2023 kryzys na granicy

Kryzys migracyjny. "Moskwa chce odwrócić uwagę Europy od Ukrainy"

Rosja prowokując kryzys migracyjny na fińskiej granicy chce odwrócić uwagę Europy od Ukrainy - ocenia ukraiński dyplomata Ołeksandr Lewczenko. Finlandia od prawie dwóch tygodni zmaga się ze wzmożoną aktywnością nielegalnych imigrantów na przejściach fińsko-rosyjskich. Helsinki oskarżyły o prowokowanie kryzysu kremlowski reżim.
Zobacz więcej na temat:  Rosja imigracja imigranci w Europie Ukraina NATO wojna na Ukrainie Finlandia

Dlaczego na granicy fińsko-rosyjskiej pozostanie jedno otwarte przejście? Ekspert tłumaczy

Przejście graniczne Raja Jooseppi w Laponii będzie jedynym, które pozostanie otwarte na granicy fińsko-rosyjskiej. Reszta czynnych dotąd przepraw zostanie zamknięta w nocy z piątku na sobotę. - Kanclerz Sprawiedliwości Finlandii zakwestionował pomysł zamknięcia wszystkich przejść granicznych - podkreśla Marcin Fronia, ekspert ds. skandynawskich.
Zobacz więcej na temat:  Finlandia kryzys migracyjny Rosja NATO Europa ŚWIAT