Polskie Radio
Section05

folklor

"Fly Bird, Fly" - o węgierskim ruchu Domów Tańca oczami brytyjskiego dziennikarza

Vołosi i Felix Lajko, po czym zespół Muzsikás dźwiękami inspirowanymi węgierską muzyką tradycyjną okrasili piątkowe „Źródła”. To właśnie teraz na Węgrzech powinny odbywać się targi world music – WOMEX, które w tym roku przyjęły formułę online. W tej też formule ma premierę film dokumentalny „Fly Bird, Fly – The Hungarian Dance House Story” – opowieść o historii ruchu Táncház na Węgrzech. Mateusz Dobrowolski rozmawiał z reżyserem filmu – brytyjskim dziennikarzem – Simonem Broughtonem.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Węgry Piotr Kędziorek muzyka tradycyjna taniec

Trzeba uciec, skąd się przybyło, by to docenić. Joanna Skowrońska o muzyce ziemi łęczyckiej

Znana także jako Jana Skovronova, Joanna Skowrońska od lat dokumentuje pieśni tradycyjne w Polsce. Od 2010 roku współpracuje z dolnośląską fundacją Ważka, badając m.in. kulturę reemigrantów z Jugosławii. Ostatnio wraca do swoich korzeni w Polsce Centralnej, gdzie poświęca się tutejszej muzyce in crudo. Jest współtwórczynią albumu z „Bez nut – muzyka łęczycka”, pochyla się także nad pieśniami tradycyjnymi. We czwartkowych „Źródłach” przedstawi ich specyfikę oraz mistrzynie, od których czerpie repertuar. W tym odcinku pojawi się głównie repertuar pogrzebowy, w tym nagrania śpiewaczki Zofii Granosik z ziemi łęczyckiej.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Adam Strug pogrzeby pieśń

Powiew Kielecczyzny na WOMEX

Dziś rozpoczęły się targi muzyki świata WOMEX - pierwszy raz w wersji online. Jedyną polską reprezentacją na Womexie będzie zespół Tęgie Chłopy. Zagłębimy się zatem nieco w muzykę Kielecczyzny. Oprócz słynnych już artystów tego regionu jak Stanisław Witkowski czy Maria Gałka, w okolicach Opatowa wciąż można znaleźć innych wybitnych muzyków. Jednym z nich jest dość „ekscentryczny” outsider – akordeonista Edward Dziarmaga.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa world music Magdalena Tejchma Kielecczyzna Pakistan Indie

Ammar 808 przejmuje władzę

Sofyan Ben Youssef, mieszkający w Brukseli tunezyjski producent lepiej znany pod pseudonimem Ammar 808, po wysłaniu muzyki maghrebskiej w kosmos na swoim poprzednim albumie „Maghreb United”, radykalnemu uwspółcześnieniu rytuałów z Bargou 08 czy wreszcie nadaniu jeszcze więcej barw tuareskiemu rockowi Kel Assouf, wybrał się do Chennai, stolicy południowoindyjskiego stanu Tamil Nadu w poszukiwaniu kolejnych inspiracji, kolejnej tradycji do modyfikacji i eksperymentowania.
Zobacz więcej na temat:  folk recenzja world music

Dwoje śpiewaków z Suwalszczyzny

Dziewięćdziesięciosiedmioletnia Anna Andruszkiewicz jest laureatką Złotej Baszty oraz Baszty Honorowej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu AD 2020, rok wcześniej odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Krystian Barszczewski to młody śpiewak, wnuk znamienitej śpiewaczki Teresy Barszczewskiej. Gdy w 2017 r. zdobył trzecią nagrodę w kategorii solistów na kazimierskim festiwalu, miał zaledwie 20 lat. Jak muzykę tradycyjną postrzegają osoby, które dzieli niemal trzypokoleniowa przepaść?
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma Suwalszczyzna śpiew

Bracia Maśniakowie z Kościeliska

Józef, Stanisław, Andrzej, Tadeusz, Marian, Zdzisław i Bronisław Styrczula-Maśniak początkowo grali na zmianę jako „starsza” i „młodsza” kapela braci Maśniaków. W latach 50.  połączyli siły i tak powstał słynny zespół „Maśniaki”, który później został mianowany oficjalną wizytówką Zakopanego. Z kapelą grywał m.in. słynny prymista Stanisław Nędza-Chotarski. W Źródłach posłuchaliśmy archiwalnych nagrań i wypowiedzi czterech z braci Maśniaków: Józefa (1922-1998), Stanisława (1926-1986), Mariana (ur. 1935) i niedawno zmarłego Tadeusza (1934-2020). Większość z nagrań wykorzystanych w audycji nagrał w 1979 r. Marian Domański.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma folk kultura ludowa Kazimierz Dolny Podhale

Wszystkie kolory października

W „Źródełku” Kaja Prusinowska wraz z Hanią i Stasiem zabrali nas w podróż w poszukiwaniu jesiennych melodii i roślin, z których można robić różne zabawki. Anastazja, Antek, Lea i Małgosia z Akademii Sztuk Dziecięcych sprawdzili, jak różne mogą być góralskie stroje i przekonali się, że ser i buty mogą być do siebie podobne. Za to Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn wraz z dziećmi z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie” zdradzili nam co można było dawniej robić w szkole, a niespodziewany gość opowiedział o pewnej zjawie, która czeka w lesie na uciekające z lekcji dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk góralska muzyka szkoła Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Nayda! Czas kobiet

W „Poranku Dwójki” rozbrzmiewała mistyczna muzyka Maghrebu – gnawa. Jednak nie w stricte tradycyjnym wykonaniu. Utwory z płyty „Nayda!” to nowe spojrzenie na muzyczną kulturę Maroka. A muzyka onegdaj wykonywana tylko przez mężczyzn, dziś jest tworzona coraz częściej także przez kobiety. Yousra Mansour - wokalistka zespołu Bab L’Bluz opowiedziała w audycji o swojej muzycznej drodze, o zmianach społecznych w postrzeganiu kobiet w Maroku.
Zobacz więcej na temat:  folk Maroko Nowa Tradycja