Polskie Radio
Section05
Franciszek Żwirko

Gustaw Pokrzywka. Legenda lotnicza z Rzeszowa

- Ukazuje się górnopłat, z potężnym rykiem silnika. Bajan i Pokrzywka przelatują przez metę, robią od razu triumfalną świecę. Silnika nie było już słychać od grzmotu oklasków publiczności – mówił na antenie Polskiego Radia inżynier Wacław Sobala, biorący udział w zawodach Challenge w 1934 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie lotnictwo Franciszek Żwirko Jerzy Bajan samoloty Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita

Air Show Radom 2023. Lotnicze rekordy II Rzeczpospolitej [INFOGRAFIKA]

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023 odbywają się w 90. rocznicę przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Pionierski wyczyn był jednym - nie pierwszym i nie ostatnim - z wydarzeń, które pokazywały, że polscy piloci aspirują do światowej czołówki w swoim fachu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Air Show Radom 2023 Air Show Radom II Rzeczpospolita II RP lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura samolot samoloty infografika historia infografika

Stanisław Wigura. Mechanik, który władał przestworzami

- Przyjęcie, jakie zgotowało Wilno, zwłaszcza młodych, kochanych sprzymierzeńców na lotnisku, stanowiło naprawdę królewską nagrodę za cały nasz trud poniesiony w challengu  - mówił Franciszek Żwirko w archiwalnej audycji z 1932 roku. - Zwycięstwo odnieśliśmy nierozłączną trójką: ja, samolot oraz mój towarzysz w zawodach lotniczych, konstruktor inżynier, kochany przyjaciel Staś Wigura.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Dwudziestolecie międzywojenne Franciszek Żwirko Stanisław Wigura

"Bohaterowie podniebnych marzeń" - mistrzowie lotnictwa [POSŁUCHAJ]

W tym roku obchodziliśmy 90. rocznicę śmierci dwóch polskich lotników: por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, który zginęli w katastrofie samolotu 11 września 1932. Tragedia miała miejsce kilkanaście dni po ich zwycięstwie w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Franciszek Żwirko Stanisław Wigura historia Polski lotnictwo

PR24 Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie

- Kiedy okazało się, że polska myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, a nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie pilotów niemieckich, to było dla nowej Polski, dla II RP, informacja bardzo pozytywna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kloc, reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”. Jak mówił, na pomysł zrobienia filmu o legendarnych polskich lotnikach, wpadł, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Stulecie polskiego lotnictwa, czyli dzięki komu Polska "dostała skrzydeł"

Z okazji setnej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego dr Krzsztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opowiedział o początkach lotnictwa w naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się również z jaką pasją do podniebnych lotów podchodzili pierwsi piloci i jakie maszyny oderwały się od ziemi jako pierwsze.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka lotnictwo technologie samoloty Franciszek Żwirko Stanisław Wigura HISTORIA STYL ŻYCIA