Polskie Radio
Section05
górale

"Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Goralenvolk?

"Biała odwaga" to film, który jeszcze przed premierą wywoływał spore kontrowersje. Od obrazu odciął się Instytut Pamięci Narodowej, którego pracownik – doktor Dawid Golik – miał początkowo pełnić funkcję konsultanta historycznego scenariusza. Marcin Koszałka podjął w swoim dziele trudny temat postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, a zwłaszcza budzącą do dziś emocje sprawę Goralenvolku – kolaboracji części górali z niemieckim okupantem. Kto był pierwowzorem postaci braci Zawratów? Czego Niemcy szukali w Tybecie? Co naprawdę stało się z przywódcami Goralenvolku? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa górale Marcin Koszałka

TYLKO U NAS "Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie Marcina Koszałki o Goralenvolk?

Film "Biała odwaga" Marcina Koszałki wchodzi na ekrany kin. Obraz przedstawia trudną historię postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, zwłaszcza budzącą do dziś kontrowersje akcję Goralenvolk - kolaboracji niewielkiej części górali z niemieckimi okupantami. O tym, na ile fabuła filmu odpowiada faktom, rozmawiamy z Wojciechem Szatkowskim, historykiem z Muzeum Tatrzańskiego, autorem książki "Goralenvolk. Historia zdrady"
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM kino II wojna światowa Podhale Tatry górale okupacja niemiecka

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty język polski góralki górale Krzysztof Trebunia-Tutka Bartłomiej Koszarek

O śpiewających glinianych ptaszkach i wietrze grającym w butelce

O tym, czy dawniej dzieci na wsiach w ogóle miały czas na zabawę i jakie zabawki sami pamiętają z dzieciństwa opowiedzieli Brygida i Kuba - nasi Źródełkowi górale. Kaja Prusinowska wspominała swoje pierwsze spotkania z ulicznymi muzykami, a jej dzieci - Staś i Hania opowiadali o swoich przygodach małych wędrownych muzykantów.
Zobacz więcej na temat:  zabawki Romowie dzieci wakacje kultura ludowa Hanna Szczęśniak górale beskidy