Polskie Radio
Section05
górnicy

Prokuratura w Sosnowcu zbada sprawę wypadku w kopalni Sobieski. W Jaworznie ogłoszono żałobę po śmierci górników

Z uwagi na wagę i charakter sprawy to Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu poprowadzi śledztwo w sprawie wtorkowego wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w wyniku którego zginęło czterech pracowników, a dwóch innych odniosło obrażenia. Informację o wszczęciu postępowania przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Jaworzno górnictwo wypadek w kopalni górnicy

Poseł PiS: Tusk stosował wobec protestujących górników metody rodem z Białorusi

- Wszyscy mamy bardzo dobrze przed oczami strzelających policjantów z broni gładkolufowej do bezbronnych, ratujących swoje miejsca pracy górników. Takie zdjęcia widzieliśmy, chociażby z Majdanu czy z Białorusi. Ten sam sposób i ten sam mechanizm stosował Donald Tusk - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PiS Paweł Rychlik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Platforma Obywatelska górnicy protesty górników Jerzy Jachowicz

Donald Tusk pozwany za słowa o pacyfikacji protestu górników. Życzkowski: wystawił siebie i PO

Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "Gazety Wrocławskiej" i "Gazety Lubuskiej" powiedział w Polskim Radiu 24, że Donald Tusk mówiąc o tym, że podczas pacyfikacji protestu żaden z górników nie został ranny, "wystawia siebie i swoją formację". Zdaniem dziennikarza to, co robił wówczas rząd PO-PSL było niedopuszczalne.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Donald Tusk górnicy protest sąd POLSKA polityka

Ósma rocznica pacyfikacji kopalni JSW. Bernacki: ludzie mają solidną pamięć

- Przed 2015 r. systematycznie dochodziło do używania przemocy ze strony władzy wobec manifestantów. Była operacja "Widelec" przeciwko środowisku kibiców, określanych jako kibole. Przy okazji Marszu Niepodległości mówiło się o faszystach, a teraz o górnikach mówi się "chuliganie" - wyliczał w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA górnicy jastrzębska spółka węglowa protest

Pacyfikacja kopalni JSW w 2015 r. Janusz Śniadek: Donald Tusk posługuje się ordynarnym kłamstwem

W tym tygodniu mija osiem lat od protestów górników przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Janusz Śniadek ocenił w Polskim Radiu 24, że Donald Tusk, odnosząc się do tych wydarzeń, wyraża się w analogicznym tonie jak osoby, które nazywają stan wojenny "wydarzeniem kulturalnym".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Donald Tusk górnicy protest protest górników jastrzębska spółka węglowa

Tusk "nie zauważył" rannych pod JSW. Czy dostrzeże przyczynę długiej rehabilitacji obecnego tam górnika

Donald Tusk w listopadzie 2022 roku mówił o "słynnym kłamstwie o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników". Lider PO dodał, że "jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika". Pamięć byłego premiera odświeżył teraz Marcin Grelak, górnik ranny podczas pacyfikacji protestu pod Jastrzębską Spółką Węglową w 2015 roku. Mężczyzna do dziś boryka się ze skutkami postrzału.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Platforma Obywatelska górnicy protest zdrowie POLSKA polityka

Rzecznik PiS o pacyfikacji kopalni JSW: symbolem jest broń gładkolufowa skierowana w twarze protestujących

W tym miesiącu mija osiem lat od protestów górniczych przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 9 lutego 2015 roku policja oddała strzały z broni gładkolufowej w kierunku szturmujących budynek. W sejmie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przypomniał wydarzenia sprzed 8 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnicy jastrzębska spółka węglowa Donald Tusk policja polityka Sejm Rafał Bochenek