Polskie Radio
Section05
górnicy

Trzeci wybuch w kopalni Pniówek. Grajcarek: wydaje się, że trzeba zmienić sposób prowadzenia akcji ratunkowej

 - Ze zdziwieniem patrzę na tę akcję, rzadko się zdarza, żeby trzy zastępy ratowników były wyeliminowane. To jest zastanawiające - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Grajcarek, były wieloletni ratownik górniczy i były przewodniczący Krajowego Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy Śląsk POLSKA regiony śląskie

"Ratownicy będą tak długo penetrować wyrobisko, aż znajdą zaginionych". Ekspert o akcji w kopalni Pniówek

- Najgorsze jest to, że warunki pod ziemią stwarzają zagrożenie dla życia ratowników. Natomiast dla kierownika akcji ratowniczej najtrudniejsze jest to, aby zapanować nad determinacją ratowników. Oni tak bardzo chcą uzyskać efekt swojej pracy, że czasami nie zważają na swoje bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert górniczy inżynier Jerzy Markowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy Śląsk POLSKA śląskie regiony

Akcja w kopalni Pniówek. Wiceszef MAP wyjaśnia, na jakie problemy napotykają ratownicy

- Problemem akcji ratowniczej w kopalni Pniówek jest skład kopalnianej atmosfery w rejonie katastrofy, zawierającej metan, ale też inne gazy - powiedział wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA wypadek Ministerstwo Aktywów Państwowych górnicy górnictwo śląskie akcja ratunkowa

"Męstwo i bohaterstwo ratowników jest ogromne". Prezydent o akcji w kopalni Pniówek

Prezydent Andrzej Duda, który wczesnym popołudniem przybył do kopalni Pniówek, poinformował, że akcja ratownicza posunęła się dosyć znacząco. - Męstwo i bohaterstwo ratowników jest ogromne - podkreślił. W nocy z wtorku na środę w tej kopalni doszło dwukrotnie do wybuchu metanu, zginęło 5 osób, a ponad 20 zostało rannych. Nadal poszukiwanych jest 7 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda regiony wypadek górnictwo górnicy śląskie prezydent akcja ratunkowa

"Na dole jest naprawdę źle". Karolina Baca-Pogorzelska o akcji ratowniczej w kopalni Pniówek

- W każdej sytuacji zagrożenia życia ratownicy jak najszybciej starają się dotrzeć do poszkodowanych. Najwidoczniej sytuacja pozwala na wejście do wyrobisk, nie było informacji o spodziewanych kolejnych wybuchach - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska, specjalistka branży górniczej. W nocy z wtorku na środę, kwadrans po północy, w zakładzie górniczym w Pawłowicach doszło do wybuchu i zapalenia metanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy Śląsk POLSKA śląskie regiony

Katastrofa w kopalni Pniówek. Szef MZ: poszkodowani mają zapewnioną najnowocześniejszą opiekę

- W tych trudnych chwilach chcę zapewnić rodziny poszkodowanych w wypadku w kopalni Pniówek, że opieka, którą staramy się zapewnić dla poszkodowanych, jest najnowocześniejsza i najwyższej jakości - powiedział Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnictwo górnicy Śląsk wybuch Adam Niedzielski szpital pomoc Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo Mateusz Morawiecki zdrowie

Katastrofa w kopalni Pniówek. Steinhoff: każda śmierć górnika jest tragedią

- W górnośląskich kopalniach w większości występują zagrożenia tąpnięciami i gazowe. Mimo faktu, że schodzimy z wydobyciem węgla coraz niżej, wypadkowość jest coraz mniejsza. Niemniej każda śmierć górnika jest tragedią dla jego rodziny i całego środowiska. Należy robić wszystko, aby uniknąć tego typu wydarzeń, natomiast trudno jest je wyeliminować całkowicie - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka i były minister gospodarki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy Śląsk POLSKA

Wybuch metanu w kopalni Pniówek. "Minister zdrowia jest w drodze do Centrum Leczenia Oparzeń"

W drodze do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, gdzie przewieziono dziewięć osób poszkodowanych w nocnym wypadku w kopalni Pniówek, jest minister zdrowia Adam Niedzielski – przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni w Pawłowicach doszło minionej nocy prawdopodobnie do dwóch wybuchów metanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk regiony górnictwo górnicy wybuch śląskie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski

Śląsk: wybuch metanu w kopalni Pniówek. Nie żyje czterech górników

W wyniku wybuchu w kopalni Pniówek zmarło 4 górników - poinformował na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni w Pawłowicach doszło minionej nocy prawdopodobnie do dwóch wybuchów metanu. Trzech górników zginęło pod ziemią, a czwarty zmarł po przewiezieniu do szpitala w Siemianowicach Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk regiony górnictwo górnicy wybuch śląskie

PGG zawarła z górnikami ugodę dotyczącą płac. Akcja protestacyjna zakończona

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza płace górnicy pracodawcy pracownik węgiel związki zawodowe Ministerstwo Aktywów Państwowych Unia Europejska zielona energia Fit for 55