Polskie Radio
Section05
górnicy

Rośnie liczba śmiertelnych ofiar wstrząsu w Zofiówce

W 9. dniu akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka ratownicy odnaleźli ciało drugiego z trzech poszukiwanych górników. Podobnie, jak pierwszy odnaleziony górnik, znajdował się on w zalewisku; dostrzeżono go podczas wypompowywania wody. Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdziła, że mężczyźni nie żyją. Trwają poszukiwania trzeciego górnika. O akcji ratunkowej mówili w Polskim Radiu 24: Joanna Opas (Radio Katowice) i Konstanty Wolny (Związek Zawodowy Ratowników Górniczych).
Zobacz więcej na temat:  górnicy górnictwo Jastrzębie-Zdrój jastrzębska spółka węglowa wypadek

Ratownicy znaleźli górnika. "Sytuacja jest dynamiczna"

W ósmej dobie akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka ratownicy odnaleźli jednego z trzech poszukiwanych górników, który nie daje oznak życia. Obecnie jest transportowany do bazy akcji – poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa. - To bohaterstwo ratowników, że znaleźli górnika. Sądzę, że w niedługim czasie znajdą pozostałych, trzeba mieć nadzieję - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Barczak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). 
Zobacz więcej na temat:  górnicy górnictwo

Jaka przyszłość polskich kopalni?

O polskim górnictwie i energetyce w kontekście ostatnich wydarzeń w kopalni Zofiówka, przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach i ciągłych bojów Polski o energetykę opartą na węglu mówili Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek, prof. Zbigniew Kasztelewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), inżynier górnictwa dr Piotr Litwa, Wacław Czerkawski (Związek Zawodowy Górników w Polsce), ekonomista dr Cezary Mech ekonomista i Jakub Wiech portal Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy węgiel bezpieczeństwo energetyczne

Zofiówka: Akcja zakończy się gdy zostaną wydobyci ludzie

Ratownicy poszukujący trzech górników w kopalni Zofiówka spenetrowali w ostatnich godzinach dwa miejsca wskazane przez specjalnie szkolonego psa.Obecnie trwa pompowanie wody z rozlewiska, które blokuje dostęp do poszukiwanych. O postępach w akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Grajcarek z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wypadek w kopalni górnictwo Jastrzębie-Zdrój górnicy

Druga śmiertelna ofiara wstrząsu w kopalni Zofiówka. "Wciąż jest szansa i nadzieja"

Nie żyje drugi z górników odnalezionych podczas akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju. Wcześniej wydobyto pierwszego z pięciu poszukiwanych, lekarz stwierdzili jego zgon. Akcja ratunkowa pod ziemią trwa. Mówili o niej w Polskim Radiu 24 dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej i Marek Czyżycki, były ratownik górniczy.
Zobacz więcej na temat:  Jastrzębie-Zdrój górnicy górnictwo