Polskie Radio
Section05
gus

Polski przemysł odbija, ale do euforii jeszcze daleko

Wszystko wskazuje na to, że polski przemysł zaczyna powoli odbijać się od „koronawirusowego dna”. Indeks PMI, wskazujący na perspektywy produkcji, nowych zamówień oraz zatrudnienia wzrósł w maju do 40,6 punktu, czyli o prawie 10 pkt. więcej niż przewidywano w kwietniu. Ekonomiści jednak ostrzegają przed euforią – sytuacja przemysłu wciąż jest trudna.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przemysł zatrudnienie produkcja przemysłowa produkcja gus

"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji

Przy realizacji zapowiadanych scenariuszy odmrażania gospodarki w maju można oczekiwać spadku produkcji o 15 proc. - uważają analitycy Ministerstwa Rozwoju. W opinii premiera Mateusza Morawieckiego, jak tylko eksport będzie znów możliwy, ruszy produkcja przemysłowa i wskaźniki będą coraz lepsze.
Zobacz więcej na temat:  produkcja przemysłowa gus Koronawirus w Polsce popyt podaż GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju

GUS podał dane dot. spadku produkcji przemysłowej w kwietniu. Niektóre branże wciąż na plusie

Produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 25,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w kwietniu (rok do roku) o 10,0 proc., a porównując kwiecień do marca ograniczenia produkcji o 11,2 proc.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce produkcja przemysłowa sprzedaż GOSPODARKA gus

W kwietniu wzrosło wynagrodzenie. Znamy nowe dane GUS

Koronawirus odbija swoje piętno na gospodarce. Powoduje, że statystyki dotyczące rynku pracy składają się z jednej strony z dobrych, z drugiej - z gorszych wiadomości. Te dobre - to utrzymujący się wzrost wynagrodzeń, te drugie - to jednak zmniejszające się zatrudnienie. Jednocześnie sygnały płynące z firm świadczą - mniej zwolnień pracowników i więcej zamówień, że najgorszy okres te mają już za sobą. A to dobra wiadomość dla rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca gus wynagrodzenia zatrudnienie GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce

Jak pandemia wpłynęła na zatrudnienie? GUS przedstawi dane dotyczące bezrobocia w marcu

Główny Urząd Statystyczny poda w piątek dane na temat bezrobocia w marcu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w czwartek w Polskim Radiu, że dane z urzędów pracy nie wskazują na wzrost bezrobocia w marcu. W lutym stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 5,5 procent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezrobocie pandemia Koronawirus w Polsce Marlena Maląg GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny gus