Polskie Radio
Section05
handel internetowy

Manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży suplementów diety. UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary

Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK uznał, że działania Natural Pharmaceuticals naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Urząd zakwestionował siedem praktyk, które w różny sposób mogły wpływać na proces decyzyjny konsumentów i manipulować ich zachowaniem. Na spółkę nałożył ponad 5 mln zł kary.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK suplementy diety handel internetowy marketing w internecie

Pułapki na klientów w Black Friday. Jak nie dać się oszukać? [PORADNIK]

W tym roku Czarny Piątek przypada 25 listopada. Wielu z nas ruszy więc na zakupy, by skorzystać z rabatów i promocji, znaczna część osób skorzysta z oferty sklepów i platform internetowych. Na co zwrócić uwagę i jak bezpieczne kupować w sieci? Izba Gospodarki Elektronicznej przygotowała na tę okoliczność "Dekalog bezpiecznych e-zakupów".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy black friday bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w intenecie płatności online finanse osobiste

Fiskus porządkuje handel w internecie. Ustawa ukróci unikanie podatków z e-commerce

Resort finansów kończy prace nad projektem ustawy umożliwiającej kontrolę obrotów e-commerce. Celem regulacji jest wyłapanie nieopodatkowanych wpływów i ściągnięcie pieniędzy do kasy państwa - pisze "Puls Biznesu". Dokument ma być przyjęty przez Radę Ministrów najpóźniej do końca roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy handel e-commerce e-sklep Ministerstwo Finansów podatki firma biznes POLSKA społeczeństwo

OLX z zarzutami Prezesa UOKiK. Użytkownicy sygnalizowali stosowanie nieuczciwych praktyk

Wprowadzające konsumentów w błąd sortowanie ofert w serwisie oraz iluzoryczna ochrona kupujących w ramach "Pakietu ochronnego" - to tylko niektóre praktyki zakwestionowane przez Prezesa UOKiK, który postawił zarzuty popularnej platformie sprzedażowej OLX.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. obrotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-commerce handel online handel internetowy UOKiK konsument ceny

"Łabędzi śpiew" wysokiego popytu. Eksperci komentują najnowsze dane GUS

- Dane o sprzedaży detalicznej pokazują, że nie ma bariery popytu, aby przerzucać koszty na ceny - uważa analityk ING Banku Śląskiego Rafał Bonecki. Z kolei według ekonomistów Pekao SA "wysoki odczyt GUS sprzedaży detalicznej w kwietniu to jej łabędzi śpiew. W kolejnych miesiącach odczyty będą maleć".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna handel internetowy budownictwo mieszkania

Firmy stawiają na biznes w internecie. Raport: przedsiębiorczość znalazła się w zupełnie nowym miejscu

Co czwarta firma z sektora MŚP rozpoczęła sprzedaż internetową w czasie pandemii, a co piąta chce osiągać z tego kanału co najmniej połowę przychodów. Wyniki raportu EFL "Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą" wskazują, że w kolejnych latach tradycyjna sprzedaż może stracić na rzecz zamówień internetowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy online usługi online firma przedsiębiorca e-commerce

"Eksplozja e-commerce" zagraża centrom handlowym. GfK: obiekty te muszą przejść głęboką przemianę

Centra handlowe stoją przed wyzwaniem, czyli zatrzymaniem klientów w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce. Dla 43 proc. ankietowanych przez GfK zakupy online są wygodniejsze od tradycyjnych, a 44 proc. ceni sobie zakupy stacjonarne. Eksperci oceniają, że pandemia mocno uderzyła w polski sektor centrów handlowych i pokazała, jak bardzo wrażliwy jest on na nagłe zmiany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy handel sprzedaż detaliczna e-commerce zakupy

Zakupy online to wygoda i oszczędność czasu. Korzysta z nich coraz więcej emerytów

Klienci cenią sobie zakupy online za wygodę i oszczędność czasu, a jako największą wadę kupowania w sieci wskazują brak możliwości obejrzenia produktu na żywo - wynika z badania Santander Consumer Bank. Co piąty respondent przynajmniej raz w życiu finansował zakup online za pomocą produktów bankowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy zakupy online badanie rynku klient