Polskie Radio
Section05

imigranci w Europie

Imigranci w Szwecji. "Brakuje mieszkań, nie ma pracy"

– W Szwecji mamy problem równoległych społeczeństw. Są miejsca, w których urzędy czy policja mają ograniczaną władzę. Są strefy, do których nie ma wstępu. Policja, kiedy się tam pojawia, wchodzi siłą; przywraca porządek, ale tylko na chwilę, bo kiedy tylko znikają radiowozy, wszystko wraca do normy, czyli władzę przejmują gangi i kryminaliści – powiedział  w audycji Gorąca Planeta dziennikarz szwedzki Ivar Arpi (Svenska Dagbladet).
Zobacz więcej na temat:  Szwecja uchodźcy Ukraina Rosja Donbas przestępczość

Po szczycie Unii Europejskiej na Malcie

Podczas nieformalnego szczytu na Malcie przywódcy 28 państw Unii Europejskiej przyjęli wspólną deklarację w sprawie migracji. Dokument dotyczy szlaku z Afryki przez Morze Śródziemne i stabilizacji regionu Libii. Celem planu jest powstrzymanie nielegalnych przepływów migrantów między innymi poprzez wzmocnienie libijskiej straży przybrzeżnej. O szczycie na Malcie mówiła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Malta Unia Europejska uchodźcy Libia Beata Płomecka

Liderzy państw Unii porozumieli się w sprawie migracji

Jest zgoda unijnych przywódców na plan, który ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów z Afryki. Różnice zdań są w sprawie oceny działań Donalda Trumpa. Te tematy zostały omówione podczas nieformalnego szczytu na Malcie. Decyzje liderów państw Wspólnoty komentowali w Panoramie Europejskiej dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie) i Mateusz Mazzini (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Donald Trump Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Libia Państwo Islamskie terroryzm uchodźcy

Zamach w Paryżu, szczyt UE na Malcie, cyberatak na KNF

Zamach na terenie Luwru w Paryżu, szczyt Unii Europejskiej na Malcie, cyberatak na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dnia komentowali Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita", Joanna Świątkowska, ekspertka Instytutu Kościuszki i Michał Krupiński, prezes PZU.
Zobacz więcej na temat:  Francja Luwr terroryzm Malta cyberprzestępczość Paryż Jerzy Haszczyński Unia Europejska Libia KNF

Szczyt UE na Malcie. "Problemem jest efektywność"

Plan, który ma ograniczyć rosnącą migrację na szlaku śródziemnomorskim z Afryki, przyjęli unijni przywódcy na piątkowym nieformalnym szczycie. Priorytetem ma być współpraca z libijską strażą graniczną oraz walka z przemytnikami. W spotkaniu na Malcie bierze udział premier Beata Szydło. W deklaracji unijni przywódcy zgodzili się, że sytuacja w centralnej części Morza Śródziemnego jest na tyle poważna, że wymaga natychmiastowych działań.
Zobacz więcej na temat:  Malta Unia Europejska Polskie Radio 24 Beata Szydło Piotr Wawrzyk Holandia Niemcy Wielka Brytania

Paweł Szefernaker o liście Tuska: niedyplomatyczny

- Bardzo często mówiono, że środowisko PiS ma problemy z polityką zagraniczną, gdy walczyło o pozycję Polski na świecie. Dziś widzimy bardzo niedyplomatyczne słowa Donalda Tuska choćby o polityce nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – powiedział w Polskim Radiu 24 o liście szef Rady Europejskiej minister Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Szefernaker Unia Europejska Malta Donald Tusk grupa wyszehradzka Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość Brexit

Merkel przyjeżdża do Polski. Szuka poparcia dla Tuska?

Niemiecka kanclerz ma przylecieć do Warszawy z przekazem poparcia dla Donalda Tuska na drugą kadencję. Ujawnił to w Brukseli, w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, polityk z niemieckiej chadecji, związany z urzędem kanclerskim. Do wizyty Angeli Merkel w Polsce ma dojść 7 lutego. Plany kanclerz komentował w audycji Punkt Widzenia Michał Kuź, politolog z Uczelni Łazarskiego i Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Angela Merkel Unia Europejska Niemcy Rada Europejska Komisja Europejska Brexit

"Schulz może doprowadzić do pogłębienia podziałów w UE"

Według Martina Schulza Europa musi działać w zakresie zwalczania przyczyn migracji. Przede wszystkim kandydat na kanclerza Niemiec z partii SPD zauważa potrzebę uchwalenia europejskiego prawa migracyjnego. Chodzi m.in. o uczciwy podział uchodźców na naszym kontynencie. Nominację Martina Schulza na kandydata na kanclerza oraz jego pomysły na walkę z kryzysem uchodźczym komentowali w audycji Świat w powiększeniu dr Monika Bonikowska, dyrektorka Centrum Stosunków Międzynarodowych i Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Martin Schulz Niemcy Unia Europejska Wojciech Szymański