Polskie Radio
Section05

Joanna Sławińska

"Orły" świętują 25-lecie. Jabłoński: "Chciałem, żeby głosowanie było sprawiedliwe"

Kilka dni temu poznaliśmy listę filmów i nazwisk twórców, nominowanych do Polskich Nagród Filmowych "Orły". To jubileuszowa, 25. edycja, a pomysłodawcą jest Dariusz Jabłoński, obecny prezydent Polskiej Akademii Filmowej. - Tworząc głosowanie na "Orły" chciałem, żeby to było głosowanie sprawiedliwe - deklaruje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Nagrody Filmowe Orły KULTURA film polski

Zwierzęcy aktorzy. Jak przygotować ich do pracy na planie filmowym?

Osiołek z nominowanego do Oscara filmu "IO" w reż. Jerzego Skolimowskiego robi furorę na całym świecie. W rzeczywistości osłów aktorów było 6, z czego 2 z Polski. W świecie filmu i reklamy znajdziemy też wiele innych produkcji ze zwierzętami w głównej roli. Oczywiście muszą one przejść wcześniej specjalne szkolenie pod okiem specjalisty. Jak jednak wygląda praca ze zwierzętami, które występują w filmach i reklamach?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta kino aktorstwo

"Chleb i sól" w kinach. Damian Kocur: przemoc jest obok nas

- Tematem filmu jest przede wszystkim przemoc wobec słabszych, czy są to mniejszości seksualne, czy mniejszości etniczne. Przemoc jest obok nas, może nas zainfekować. Nikt nie jest na nią zimmunizowany, odporny. Może stać się ofiarą, może stać się oprawcą - mówi Joannie Sławińskiej Damian Kocur, którego pełnometrażowy debiut "Chleb i sól" otrzymał nagrodę specjalną jury konkursu Orizzonti podczas 79. festiwalu w Wenecji. Obraz doceniono także nagrodami dziennikarzy, jury młodzieżowego i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Damian Kocur przemoc agresja

Obraz współczesnej Europy. Spektakl "Znieważeni" w Teatrze Ateneum

Spektakl "Znieważeni" to monodram w wykonaniu Dariusza Wnuka, w reżyserii Przemysława Bluszcza, przygotowany na podstawie powieści Sándora Máraia. Sztuka jest obecnie prezentowana w Teatrze Ateneum w Warszawie; jej twórcy pytają między innymi o przyczyny współczesnych wojen i odradzania się autorytaryzmu. - To są te problemy, które jak się okazuje, wracają jak natrętne insekty - mówi reżyser spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Sandor Marai spektakl

Gina Lollobrigida - symbol nowości i przebojowości w kinie

Ginę Lollobrigidę zapamiętamy między innymi z występów w filmach "Fanfan Tulipan", "Piękności nocy", "Trapez" i "Dzwonnik z Notre Dame". Zmarła w poniedziałek (16.01) aktorka od lat 70. poświęciła się także fotografii i rzeźbie. "La Lollo", jak ją nazywano, stała się ikoną kina europejskiego i hollywoodzkiego, która ceniła sobie wolność i potrafiła grać ze swoim wizerunkiem.
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy aktorstwo Gina Lollobrigida

"Pastorałki staropolskie". Tradycje Bożego Narodzenia w tekstach kolęd i pastorałek

W przedstawieniu w reżyserii Jitki Stokalskiej "Pastorałki staropolskie" usłyszymy kolędy, melodie polskich pieśni z XV-XVII w., muzykę ludową i utwory skomponowane do tego przedstawienia. Styl muzyczny oscyluje wokół renesansu i baroku z odskoczniami w teatralność, orient i ludowość – tak opisuje przedstawienie Jacek Urbaniak, który odpowiada za muzykę i opracowanie muzyczne spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Boże Narodzenie muzyka ludowa Dorota Kołodziejczyk Polska Opera Królewska

"Avatar: Istota wody" wchodzi do kin. Joanna Sławińska: bardzo przyjemna rozrywka

Na dużych ekranach premiera filmu "Avatar: Istota wody", będącego kontynuacją hitu Jamesa Camerona sprzed 13 lat. - Mam wrażenie, że film przyciągnie sporą widownię, a ogromny budżet tej produkcji z pewnością zwróci się z nadwyżką - mówi Joanna Sławińska, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. Czy "Avatar: Istota wody" sprosta oczekiwaniom kinomaniaków?
Zobacz więcej na temat:  kino avatar Kate Winslet

Eryk Kulm z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Bielenia: bez niego nie byłoby "Filipa"

Poznaliśmy laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Został nim Eryk Kulm, który w filmie "Filip" Michała Kwiecińskiego stworzył kreację "silnego człowieka, który tkwiąc w potrzasku, nie rezygnuje z siebie". - Eryk jest absolutnie sercem tego filmu, bez niego by go nie było - podkreśla aktor Bartosz Bielenia, jeden z jurorów konkursu. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy także rozmów z nominowanymi do nagrody młodymi i zdolnymi aktorami. 
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Bartosz Bielenia Michał Kwieciński Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego Eryk Kulm KULTURA