Polskie Radio
Section05
Kate Liu

61. Bydgoski Festiwal Muzyczny. "Tutaj każdy meloman znajdzie coś dla siebie"

- Zawsze staramy się, aby inauguracja i zakończenie festiwalu były mocnymi uderzeniami. Chcemy jednak, aby takich mocnych akcentów nie brakowało w czasie całego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Możemy pozwolić sobie na wielkie nazwiska i na nieco droższe koncerty niż w sezonie artystycznym - o 61. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w Dwójce mówił Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia Dwójka Bydgoszcz Jakub Jamrozek Kate Liu Maria Pomianowska

Kate Liu: porażka jest częścią sukcesu, a sukces może wyniknąć z porażki

- Obraz, który wyłania się z tych momentów, w których jesteśmy na scenie, jest niepełny, nie oddaje rzeczywistości. To, czego nie widać, to te emocje, które pozostawiamy w sali prób. A tam rozgrywa się wiele dramatów, to tam przeżywamy liczne załamania, momenty zwątpienia, stres. To wszystko jest częścią procesu twórczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. 
Zobacz więcej na temat:  fortepian Chopin i Jego Europa 2022 Kate Liu Dwójka Monika Zając Fryderyk Chopin

Kate Liu: kiedy gram, myślę o przestrzeni i ciszy

- Właściwe podejście może rozciągnąć muzykę w czasie i sprawić, że stanie się ona czymś znaczącym zarówno dla wykonawcy, jak i słuchacza. Muzyka niejako egzystuje w czasie i jedynym powodem, dla którego możemy jej słuchać i ją wykonywać jest właśnie czas - mówiła w Dwójce znakomita amerykańska pianistka Kate Liu.
Zobacz więcej na temat:  Kate Liu Chopin i jego Europa muzyka klasyczna Dwójka Chopin i Jego Europa 2021

Kate Liu: wróciłam po długiej przerwie i trudnych doświadczeniach

- Zaczęłam koncerty jakieś pół roku temu i powoli wracam do normalnej rutyny. W ostatnich miesiącach grałam głównie w USA. To był rodzaj przygotowania do przyszłych występów. Możliwe, że w przyszłym roku wrócę do Polski - mówiła w Dwójce amerykańska pianistka, która w piątek (9.08) wystąpiła na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój fortepian Kate Liu MUZYKA muzyka klasyczna Róża Światczyńska Fryderyk Chopin Elżbieta Tarnawska