Polskie Radio
Section05

komisja śledcza

M. Horała: płacono akcyzę, żeby uwiarygadniać przemyt paliw

- Był to schemat bardzo rozpowszechniony pod koniec okresu 2007-2015, kiedy tworzono fikcyjny obrót paliwami, żeby wyłudzić podatek VAT i nawet opłacano wówczas akcyzę, żeby to uwiarygodnić - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, przewodnicący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Dziś zostanie przyjęty raport końcowy z prac komisji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Marcin Horała Michał Rachoń vat Donald Tusk wyłudzenia

Czy Donald Tusk może trafić przed Trybunał Stanu?

Sejmowa komisja ds. wyłudzeń VAT rekomenduje postawienie przed Trybunał Stanu polityków PO, w tym byłych premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz. Jak do tej pory nie było jednak żadnego przypadku postawienia polityków przed Trybunałem. O tym czy się to zmieni i czy polityków PO będzie można postawić pod Trybunał Stanu mówiła w Polskim Radiu 24 mec. Agnieszka Zdanowska.
Zobacz więcej na temat:  vat Donald Tusk Ewa Kopacz Trybunał Stanu Ryszard Gromadzki

M. Kidawa-Błońska: zbilansowanie budżetu to piękna obietnica

- Zbilansowanie budżetu to bardzo piękna obietnica, ale zobaczmy ten budżet. Ciekawa jestem, gdzie w tym budżecie są umieszczone warte 40 mld złotych zapowiedzi PiS - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z PO. - Nie wierzę, żeby można było ten budżet skonstruować tylko z podatków - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Małgorzata Kidawa-Błońska Piotr Gociek budżet Polski finanse publiczne Marcin Horała

Debata Jedynki. A. Soboń: luka VAT-owska to 262 mld zł, które Polska straciła

- Postawienia przed Trybunałem Stanu jest kwestią symboliczną. Osoby, które dopuściły się tak gigantycznego wycieku pieniądza z polskiego budżetu, powinny stanąć przed oceną sądową – powiedział o postulatach komisji śledczej ds. VAT Artur Soboń (PiS). O aferze i postępowaniu komisji ją wyjaśniającym rozmawiali również Maciej Konieczny (Razem) oraz Piotr Apel (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  vat POLSKA debata w jedynce Trybunał Stanu polityka Michał Rachoń Artur Soboń Piotr Apel

Projekt raportu z prac komisji ds. VAT. "Mocny akcent"

– Mowa o Trybunale Stanu nie jest od rzeczy. Kto ma odpowiadać jak nie premier lub minister finansów? – powiedział o jednym z elementów ogłoszonego projektu raportu z prac komisji ds. VAT Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". – Przez rok działalności komisja nie znalazła nic, co można byłoby podczepić pod artykuł konstytucji dotyczący postawienia przed Trybunałem – dodał natomiast Tomasz Walczak z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Horała podatek VAT vat finanse publiczne Trybunał Stanu Donald Tusk Ewa Kopacz polityka

A. Pociej: Marcin Horała prowadzi kampanię wyborczą

– Zapowiedź o Trybunale Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz to odpowiedź na pokrycie afery w Ministerstwie Sprawiedliwości – powiedział Aleksander Pociej, senator Platformy Obywatelskiej. – Ze strony pana Horały mamy do czynienia z czystą polityką, czystą kampanią wyborczą – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Adrian Klarenbach Aleksander Pociej podatek VAT Marcin Horała Donald Tusk Ewa Kopacz vat finanse publiczne

Komentarz Dnia: komisja śledcza ds. podatku VAT, brak deficytu w budżecie państwa, abp Jędraszewski

O projekcie raportu sejmowej komisji śledczej badającej aferę wyłudzeń VAT i propozycji postawienia przed Trybunałem Stanu: Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Mateusza Szczurka i Jacka Rostowskiego, a także o planie przyszłorocznego budżetu państwa, który nie będzie zakładał deficytu oraz o wypowiedzi abp. Marka Jędraszewskiego w sprawie "tęczowej zarazy", która według niego odnosi się nie do ludzi, tylko do ideologii LGBT, rozmawiali Bartłomiej Godusławski ("Dziennik Gazeta Prawna") i Edyta Hołdyńska ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz vat budżet Polski LGBT

M. Horała o raporcie ws. VAT: komisja zagłosuje 6 września

- Podstawowa rola komisji śledczej to określenie odpowiedzialności karnej, w postaci zawiadomień do prokuratury. Są też inne (formy odpowiedzialności), na przykład konstytucyjna – mówił poseł PiS Marcin Horała, szef sejmowej komisji śledczej badającej aferę wyłudzeń VAT. Dziś przewodniczący komisji przedstawi wstępną propozycję raportu z prac tego gremium.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Katarzyna Gójska Marcin Horała vat

Kulisy spraw. Wyłudzenia na podatku VAT

- Zaczęliśmy od ogólnych stwierdzeń. Później wypowiadali się ministrowie i wiceministrowie. Były to ogóły typu, że "wszystko było dobrze" i "wszyscy ciężko pracowali nad zmianami przepisów". Zmian było dużo, ale nie takich, które uszczelniałyby system VAT - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT i akcyzy, Kazimierz Smoliński z PiS.
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT Donald Tusk wyłudzenia Jacek Rostowski Sławomir Nowak