Polskie Radio
Section05
małopolskie

Seria incydentów w Tatrach. Ratownicy apelują o rozwagę

Czwartkowy wieczór okazał się dla turystów w Tatrach pechowy, ponieważ doszło tam do serii pobłądzeń. Ratownicy górscy sprowadzali wędrowców, którzy zgubili szlaki z Doliny Pańszczycy, Przełęczy Szpiglasowej i z rejonu Suchych Czub. Ponadto, do groźnego zdarzenia doszło na granicznym Długim Upłazie, gdzie 29-letni Polak spadł na stronę słowacką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Tatry góry bezpieczeństwo małopolskie

Grekokatolicy świętują wigilię. Poznaj ich zwyczaje

Wyznawcy Kościoła greckokatolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Według kalendarza juliańskiego święta w obrządku wschodnim przypadają bowiem 13 dni po katolickich. 6 stycznia rozpocznie się świętowanie w wielu domach – m.in. na Podlasiu czy w Małopolsce. Jak wygląda wigilia w tradycji greckokatolickiej? Jakie potrawy i zwyczaje jej towarzyszą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Boże Narodzenie święta Monika Chrobak tradycja pierogi jedzenie potrawy małopolskie

Zniszczył siekierą auto "rywala". Kosztowny wybuch zazdrości 25-latka

Jak poinformowała tarnowska policja, 25-latek z woj. małopolskiego może słono zapłacić za swój atak zazdrości. Mężczyzna zniszczył za pomocą siekiery zaparkowane pod domem jego dziewczyny bmw. Był przekonany, że  auto należy do jego rywala. "Prawda okazała się zupełnie inna. Pojazd należał do… mechanika samochodowego" - czytamy w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  regiony małopolskie POLSKA policja Tarnów

100 tysięcy przyjezdnych, liczne interwencje. Policja podsumowuje sylwester w Zakopanem

Nowy rok pod Tatrami przywitało około 100 tysięcy turystów - szacuje policja. Na Równi Krupowej, gdzie odbywał się koncert organizowany przez TVP, zgromadziło się blisko 40 tysięcy osób. W noc sylwestrową doszło do kilku bójek i awantur w rejonie Krupówek. Podczas interwencji ranny został policjant.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zakopane regiony małopolskie społeczeństwo sylwester Nowy Rok Tatry policja

Trudna akcja GOPR w Beskidach. Turyści stracili orientację na Babiej Górze

Na Babiej Górze w Beskidach sukcesem zakończyła się wspólna wyprawa grup Beskidzkiej oraz Podhalańskiej GOPR po dwoje biegaczy, którzy wybrali się w góry, a na szczycie stracili orientację i nie byli w stanie kontynuować swojej wycieczki. Turystom groziła hipotermia, bo nie mieli ciepłej odzieży, a w górach panowały bardzo trudne warunki pogodowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony beskidy GOPR akcja ratunkowa góry Karpaty małopolskie

Od początku roku 4 tys. małopolskich kierowców straciło prawo jazdy

- Od 1 stycznia do 27 grudnia 4 tys. kierowców w Małopolsce czasowo straciło prawo jazdy za złamanie limitu prędkości w obszarze zabudowanym – poinformował rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo na drodze kierowca kierowcy drogi samochód transport policja policja polska Polskie Radio Kierowców Polskie Radio Radio kierowców regiony małopolskie szybkość prawo jazdy

Pracowity sylwester straży miejskiej. W Zakopanem przeprowadzono obławę na mężczyznę w przebraniu dinozaura

Zakopane przeżywa turystyczne oblężenie, w związku z którym straż miejska odnotowuje coraz więcej interwencji. W ostatni dzień roku funkcjonariusze chcieli usunąć z Krupówek nielegalnie pozującego do zdjęć mężczyznę w przebraniu dinozaura, jednak ten na widok służb uciekł. Zgodnie z uchwałą o Parku kulturowym, pobieranie opłat za robienie sobie zdjęć z taką maskotką stanowi wykroczenie, za które grozi mandat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Zakopane sylwester małopolskie straż miejska służby i bezpieczeństwo

O krok od tragedii. Nie miała prawa jazdy, pod wpływem alkoholu wiozła kilkuletnią córkę

Tarnowscy funkcjonariusze przeprowadzili 320 kontroli, a w ich trakcie zatrzymali trzech kierowców będących pod wpływem alkoholu. Niechlubną rekordzistką okazała się 45-letnia kierująca, która w wydychanym powietrzu miała ponad 1,8 promila alkoholu. Pijana kobieta, nie mając prawa jazdy, wiozła do przedszkola swoją pięcioletnią córkę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo małopolskie Tarnów regiony pijani kierowcy Radio kierowców policja

"Lodówka pełna dobra". Dyrektor krakowskiego MOPS-u: jest to potrzebna idea, zwłaszcza teraz

Sebastian Lipowski, dyrektor MOPS-u w Krakowie, stwierdził, że "Lodówka pełna dobra" to potrzebna inicjatywa. Podkreślił, że jest to przydatne przedsięwzięcie "zwłaszcza teraz, po świętach, kiedy w wielu domach zbywa jedzenia". Również miasto Kraków zachęca do niemarnowania żywności i pozostawiania nadmiarów w jadłodzielniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc żywność społeczeństwo regiony Kraków małopolskie