Polskie Radio
Section05
Kalwaria Zebrzydowska

Metropolita krakowski wzywa do modlitwy za matki: by umiały ukochać swoje dziecko od samego poczęcia

Podczas mszy św. wieńczącej uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwracał uwagę na potrzebę ochrony życia nienarodzonego. Wzywał do modlitwy za wszystkie matki. - By umiały ukochać swoje dziecko od samego jego poczęcia - wskazywał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marek Jędraszewski aktualności katolickie wiara

Rokosz Zebrzydowskiego, czyli nierozstrzygnięty spór o naprawę ustroju Rzeczypospolitej

15 czerwca 1606 roku na zjeździe w Lublinie szlachta podpisała uniwersał, w którym zapowiedziała zawiązanie rokoszu, czyli zbrojnego wystąpienia przeciwko królowi Zygmuntowi III. Konflikt między rokoszanami a regalistami zakończyła bitwa pod Guzowem, w której górą byli zwolennicy monarchy. Mimo zwycięstwa w tym sporze Zygmunt III postanowił pójść na kompromis z rokoszanami i zrezygnował z planów reform.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Stanisław Żółkiewski Jan Karol Chodkiewicz

Atak na kierowcę bp. Chrząszcza. Mocny apel burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty wydał oświadczenie w sprawie ataku na kierowcę bp. Roberta Chrząszcza. Jak czytamy "zwracam się z apelem, aby w przestrzeni publicznej zaprzestać mowy nienawiści skierowanej względem Kościoła i ludzi z nim związanych". Kierowca biskupa Roberta Chrząszcza został zaatakowany w niedzielę podczas oficjalnej wizyty kanonicznej kapłana w Myślenicach. Napastnik ostrym narzędziem zadał mu kilka ciosów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki mowa nienawiści służby i bezpieczeństwo

"Naród polski jest przeniknięty duchem Chrystusa". Abp Jędraszewski o pomocy uchodźcom

W Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił o pomocy dla uciekających przed wojną. - Naród polski w podstawowej tkance jest chrześcijański, przeniknięty duchem Chrystusa. Nie umywa rąk jak inni, ale otwiera je, by przyjąć Ukraińców potrzebujących wsparcia, domu - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Triduum Paschalne Wielkanoc Jezus Chrystus wiara Kościół katolicki Marek Jędraszewski wojna na Ukrainie POLSKA społeczeństwo

29. pielgrzymka rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej. Abp Jędraszewski: w myśleniu o małżeństwie nie może być egoizmu

Ponad 60 tysięcy osób uczestniczyło w 29. Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W homilii podczas mszy świętej arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że poprzez sakrament małżeństwa Bóg chce wkroczyć w życie kobiety i mężczyzny i je ubogać. Przestrzegał jednocześnie przed zgubnym myśleniem o małżeństwie w kategoria ekonomicznych i socjologicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA małopolskie pielgrzymka Marek Jędraszewski małżeństwo społeczeństwo chrześcijaństwo regiony

Śladami polskich kalwarii. "Miały pomóc w duchowym przeżyciu"

Kalwarie, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "calvaria" (czaszka), to zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według Drogi Krzyżowej. Miejsca te zakładane są na wzgórzach, by przypominać swoim wyglądem Jerozolimę. W Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy niektóre z nich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Sława Bieńczycka Piotr Słowiński Kościół wiara