Polskie Radio
Section05
małopolskie

Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dziś zostanie uczczona pamięć ofiar

Około dwudziestu ocalałych weźmie udział w zaplanowanych na dziś na godz. 16 uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 sowieccy żołnierze otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz POLSKA II wojna światowa Holokaust historia Polski regiony małopolskie

PR24 "Przedmioty". Meble z PRL w krakowskim Muzeum Narodowym

- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Maja Kluczyńska design Muzeum Narodowe w Krakowie regiony małopolskie Kraków społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Bilety na PŚ w Zakopanem niewyprzedane. Zdecydowanie mniej turystów niż przed pandemią

Jak oceniają hotelarze i sprzedawcy, na tegoroczny Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem przyjechało do zimowej stolicy Polski zdecydowanie mniej kibiców niż w latach przed pandemią. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne na każdy dzień zawodów przeznaczono zaledwie 6,5 tys. biletów z około 22 tys. miejsc na Wielkiej Krokwi. Nie sprzedano jednak wszystkich miejscówek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie Zakopane

Ferie zimowe 2022 już za chwilę. Gdzie spędzimy je w tym roku?

Już za chwilę wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe 2022. Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego zimowy odpoczynek zaczynają już w najbliższy weekend. Czy ośrodki są już gotowe na przyjęcie wypoczywających? Jakie możliwości mają dzieci spędzające ferie zimowe w mieście?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zima Piotr Firan Trójka Ferie zimowe wypoczynek szkoła dzieci młodzież Zakopane Tatry małopolskie Karpacz

Śmierć molestowanej 12-latki. Prokuratura zbada okoliczności sprawy

Jak przekazała w mediach społecznościowych Prokuratura Krajowa, okoliczności śmierci nastolatki z okolic Dąbrowy Tarnowskiej zostaną zbadane w Departamencie Postępowania Przygotowawczego PK. Chodzi o samobójstwo 12-letniej Kingi, której historię opisał portal TOK FM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dzieci dziecko przestępczość sąd pedofilia prawo prokuratura molestowanie seksualne małopolskie przemoc

Samobójstwo molestowanej 12-latki. Wcześniej opowiedziała o swoim dramacie, nikt jej nie pomógł

Dziewczynka o dramacie napastowania seksualnego powiedziała w szkole nauczycielce, którą darzyła zaufaniem. Historię – także molestowania przez partnera matki - opowiedziała swojej cioci, u której spędzała wakacje. Sprawy po zgłoszeniach odpowiednio policji, prokuraturze i w sądzie, przez biurokrację przedłużały się, a stan psychiczny nastolatki pogarszał się. Dziewczynka 29 grudnia popełniła samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci dziecko przestępczość molestowanie seksualne społeczeństwo pedofilia prawo sąd prokuratura regiony służby i bezpieczeństwo dolnośląskie małopolskie