Polskie Radio
Section05
wykluczenie komunikacyjne

Eksperci: bez przywrócenia infrastruktury w małych miastach, nie będzie inwestycji, a exodus do metropolii nasili się

Profesor Elżbieta Mączyńska z SGH i PTE oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24,  komentowali politykę mieszkaniową i problemy ucieczki do metropolii mieszkańców wsi oraz małych i średnich miast. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje mieszkania wykluczenie komunikacyjne senior inwestycje zagraniczne drogi

CPK będzie współpracować z Polregio. Kolejowe porozumienie podczas Trako

Spółka CPK i Polregio, największy przewoźnik kolejowy w Polsce realizujący regionalne przewozy pasażerskie, rozpoczynają współpracę. Podczas targów Trako w Gdańsku przedstawiciele CPK i Polregio podpisali porozumienie w tej sprawie.  Celem jest sprawny i szybki transport kolejowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny kolejnictwo infrastruktura transport publiczny wykluczenie komunikacyjne

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski wykluczenie komunikacyjne infrastruktura

Busy na zlecenie: przyszłość komunikacji publicznej na terenach wiejskich?

Badania przeprowadzone w naszym kraju wskazują, że jeżeli Polacy mają do pokonania więcej niż sześć kilometrów, preferują poruszanie się samochodem. Czy więc jest możliwe mieszkanie poza aglomeracją miejską bez samochodu? Tak, ale tylko w wypadku, jeżeli zmienimy sposób myślenia i postawimy na… nowoczesny transport zbiorowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny transport wieś autobus wykluczenie komunikacyjne Paweł Turski Trójka

Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego daje szansę na równomierny rozwój wszystkich regionów

Program rządowej pomocy dla samorządów na pokrycie deficytów z powodu kosztów utrzymania i przywrócenia połączeń kolejowych i autobusowych, pokazał że wiele linii było niepotrzebnie zlikwidowanych, bo część z nich okazało się teraz dochodowymi - powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport komunikacja miejska transport publiczny wykluczenie komunikacyjne

Nowoczesne wagony dla PKP Intercity. To początek dużych zakupów przewoźnika

Kolej otrzymała 81 nowoczesnych wagonów odpowiadających m.in. potrzebom osób z niepełnosprawnościami i opiekujących się dziećmi - poinformował w środę minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że kolej czeka na następne pociągi, więc nie zabraknie pracy dla firm je produkujących i remontujących.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity inwestycje kolejnictwo transport publiczny wykluczenie komunikacyjne niepełnosprawni PKP PKP Cargo infrastruktura

Wykluczenie komunikacyjne. Reportaż "A jeśli nie zdążę" [POSŁUCHAJ]

Wykluczenie komunikacyjne, to problem, który mimo starań, ciągle dotyka mieszkańców polskiej prowincji. Zaniedbania sięgają wielu lat. Nie pomógł czas, pandemii, który zweryfikował i zmienił nasze nawyki transportowe. Zlikwidowana lub źle działająca komunikacja doskwiera młodzieży mieszkającej poza miastem. Trzeba znaleźć sposób, żeby dotrzeć do szkoły, na dodatkowe zajęcia czy spotkanie za znajomymi. Nie każdy młody człowiek ma już prawo jazdy albo własny samochód. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Weroniki Puszkar pt. "A jeśli nie zdążę".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Weronika Puszkar wykluczenie komunikacyjne