Polskie Radio
Section05
marek borowski

Kiedy wybory prezydenckie? Senator PO: znaleźliśmy się w pustce prawnej

- Nie odbyły się wybory, które zostały zaplanowane. Takiego przypadku Konstytucja nie przewiduje. Państwowa Komisja Wyborcza zaproponowała rozwiązanie, że marszałek Sejmu wyznacza datę wyborów w ciągu 4 dni - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Marek Borowski. Ocenił, że w związku z tym znaleźliśmy się "w pustce prawnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA marek borowski wybory prezydenckie 2020 Senat polityka Antoni Trzmiel

"Czekamy na Senat". Włodzimierz Bernacki o wyborach prezydenckich

- To, że te wybory nie mogły odbyć się 10 maja, pozwoliło na wprowadzenie zmian, jednak i tak jesteśmy w stanie zawieszenia, bo czekamy na Senat - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Gościem audycji był również Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 Senat polityka głosowanie korespondencyjne Marek Mądrzejewski marek borowski

"Pierwsze zadanie, które spoczęło na naszych barkach". Senator PiS o sądownictwie

- Przez lata, poczynając od 1989 r., praktycznie nic nie uczyniono, by wprowadzić fundamentalne przekształcenia, zmiany i reformy w wymiarze sprawiedliwości - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki. Zdaniem Marka Borowskiego (senator KO) "rola sądów bezstronnych i niezawisłych jest zasadnicza dla systemu demokratycznego".
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo sąd reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość marek borowski koalicja obywatelska Antoni Trzmiel POLSKA

W. Bernacki: każdy ma prawo protestować ws. wyniku wyborów

- Kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest zachowanie Grzegorza Schetyny, który wyjeżdża do Strasburga i tam zwraca się z jednej strony do przewodniczącej zgromadzenia parlamentarnego, a z drugiej strony do sekretarza generalnego Rady Europy o interwencje w sprawie protestów wyborczych PiS - mówił poseł Włodzimierz Bernacki w "Debacie Jedynki". Gościem Programu Pierwszego był również senator Marek Borowski.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce POLSKA marek borowski Antoni Trzmiel Prawo i Sprawiedliwość PiS koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Wybory parlamentarne 2019

Senackie komisje za zniesieniem tajności głosowań

Senackie komisje poparły projekt zmian w regulaminie Izby znoszący głosowanie tajne m.in. w sprawach personalnych. Według PiS zmiany sprawią, że działanie parlamentu będzie bardziej przejrzyste. PO chciała odrzucenia projektu, obawia się ingerencji w wykonywanie wolnego mandatu senatora. Za przyjęciem projektu uchwały bez poprawek głosowało 12 senatorów, 9 było przeciw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat Stanisław Kogut Stanisław Karczewski PiS Platforma Obywatelska marek borowski

"Kryzys w Sejmie spowodował marszałek Kuchciński"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił się o wyjaśnienia do posłów PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli 16 grudnia protest w sali posiedzeń. Zarzucił im uczestnictwo w działaniach uniemożliwiających pracę Sejmu w tym miejscu. – Kuchciński zamiast próbować załagodzić to co się stało z jego winy, próbuje spor eskalować – mówił senator Marek Borowski w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż marek borowski PiS Sejm protest Marek Kuchciński Platforma Obywatelska Nowoczesna

Reprywatyzacja – szanse i zagrożenia

- Jednym z powodów, dla których dzieją się ogromne nadużycia w dziedzinie reprywatyzacji, jest nadmierna ideologizacja. Zgadzając się na pewne zasady nie potrafimy przekuć ich na zapisy, które równoważyłyby interesy np. lokatorów i właścicieli i doprowadzamy dobrą w istocie zasadę do absurdu – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Zdzisław Krasnodębski. Gośćmi programu byli także senator Marek Borowski i prof. Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  marek borowski reprywatyzacja Ryszard Bugaj Warszawa