Polskie Radio
Section05
Marine Le Pen

NASZ WYWIAD Następca Macrona? Młody premier, cudowne dziecko francuskiej polityki, rzucił rękawicę starszym kolegom

- Zadaniem 34-letniego Gabriela Attala, najmłodszego premiera w historii V Republiki, jest m.in. poprawa notowań rządu przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma on nadać działaniom rządu nową dynamikę, podnieść poziom zaufania, zbliżyć rząd do ludzi. Jego misja ma także związek z rosnącą popularnością Zjednoczenia Narodowego - przekazała portalowi Polskiego Radia Amanda Dziubińska (PISM). We Francji doszło w tych dniach do zmiany na stanowisku premiera i dymisji rządu Élisabeth Borne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja rząd polityka Gabriel Attal Emmanuel Macron Marine Le Pen NASZ WYWIAD imigracja

Francuska prawica negatywnie ocenia wydarzenia w Polsce. "Bardzo niekorzystne dla reputacji gospodarczej"

- Ostatnie wydarzenia są bardzo niekorzystne dla reputacji gospodarczej Polski. Działania podjęte przez rząd Donalda Tuska mogą zniechęcić inwestorów, którzy nie lubią nieprzewidywalności prawnej - ostrzega francuski prawicowy europoseł Gilles Lebreton, członek frakcji Tożsamość i Demokracja w Parlamencie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Francja Marine Le Pen inwestycje zagraniczne

50 lat Frontu Narodowego we Francji. Rowiński: nie trzeba być u władzy, aby kształtować politykę

5 października minęła 50. rocznica utworzenia we Francji Frontu Narodowego. Ugrupowanie powstało z inicjatywy Jeana-Marie Le Pena, który kierował nim nieprzerwanie do 2011 roku, kiedy to został zastąpiony przez swoją córkę Marine Le Pen. W 2018 roku partia zmieniła nazwę na Zjednoczenie Narodowe. O wpływie tego ugrupowania na francuską politykę mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Tomasz Rowiński.
Zobacz więcej na temat:  Francja Front Narodowy Marine Le Pen Jean-Marie Le Pen

"W struktury polityki weszły bardziej radykalne tezy". Michał Kłosowski o francuskich wyborach

- To trzęsienie ziemi, wbrew temu, co głoszą różne media, różni komentatorzy, absolutnie nie ma miejsca. Jest to jednak faktycznie w pewien sposób wydarzenie przełomowe, ale takiego przełomu przewidywalnego - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kłosowski, wicenaczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  Francja polityka ŚWIAT Europa Marine Le Pen wybory Emmanuel Macron Polskie Radio 24

Le Pen komentuje sondażowe wyniki wyborów we Francji. Mówi o historycznym sukcesie i zapowiada walkę z Macronem

Marine Le Pen po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów parlamentarnych we Francji, które przyniosły jej ugrupowaniu "historyczny wynik" oświadczyła, że Zgromadzenie Narodowe stanie się teraz trochę bardziej narodowe. Dodała, że zaufanie wyborców determinuje ją do osiągania wyznaczonych celów, wśród których wymieniła "uczynienie z Emmanuela Macron prezydenta mniejszości".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa wybory Marine Le Pen

NASZ WYWIAD Przed podzieloną Francją znów wybory. Prof. Piotrowski (KUL): debata przenosi się na ulice, powód to ordynacja wyborcza

- Podział na Francję, która ma się dobrze i tą, która ma się źle, jest bardzo wyraźny - to pokazały bardzo jasno wybory prezydenckie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Sebastian Piotrowski z Katedry Kultur i Literatur Romańskich Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaznaczył, że Emmanuel Macron świadomie zniszczył centrum polityczne - co ułatwia mu wygraną, zwłaszcza w wyborach prezydenckich. Wybory parlamentarne zaś, z racji ordynacji, nie będę odzwierciedlać dobrze spektrum opinii Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  Europa Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja wybory NASZ WYWIAD wybory we Francji protesty żółtych kamizelek

NASZ WYWIAD Prof. Pietraś: wybory we Francji to starcie partii "niecierpliwych" z tradycyjnymi

- Od wielu lat widzimy w Europie zderzenie partii tradycyjnego nurtu, czyli np. socjalistycznych, socjaldemokratycznych, chrześcijańskiej demokracji, liberalnych z siłami, politycznie "niecierpliwymi" - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Pietraś z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja wybory NASZ WYWIAD wybory we Francji

"Liczymy na to, że Francja otrzeźwieje". Grzegorz Puda o wyniku wyborów nad Sekwaną

- Polityka prokremlowska, proputinowska doprowadziła do sytuacji, w której Francja jest jednym z tych krajów, które w dużym stopniu, można powiedzieć, odpowiadają za to, co się dzieje na Ukrainie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory we Francji ŚWIAT Europa sondaże wybory Emmanuel Macron Marine Le Pen Sygnały Dnia Grzegorz Puda Krzysztof Świątek

Zamieszki we Francji po ogłoszeniu wyników wyborów. Aktywiści starli się z policją

W Paryżu, Lyonie, Nantes i Rennes lewicowi aktywiści manifestowali przeciwko wynikom II tury wyborów prezydenckich we Francji. Tłum składający się głównie z młodych ludzi zgromadził się w centralnej dzielnicy miasta Chatelet. Doszło do zamieszek z policją, a relacje w mediach społecznościowych pokazują, że policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen Francja demonstracje