Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Izraelczycy domagają się porozumienia z Hamasem. Ekspert: mamy polityczną walkę

Dziesiątki tysięcy Izraelczyków domagały się w sobotę podczas protestów w całym kraju doprowadzenia przez rząd Benjamina Netanjahu do uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników. Dwie trzecie Izraelczyków uważa, że uwolnienie porwanych jest ważniejsze niż kontynuowanie wojny, ponad połowa - że Netanjahu wykorzystuje ją do celów politycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Więcej świata Bliski Wschód Tel Awiw Jemen

Co po rezygnacji Joe Bidena? Ekspertka przedstawia możliwy scenariusz

- Możliwe scenariusze zostaną teraz rozpisane przez kierownictwo Partii Demokratycznej i najpewniej, jako że jak na warunki amerykańskiej kampanii wyborczej jest dość późno, będą one polegały na tym, że ci delegaci, którzy oddali już głosy na prezydenta Bidena, a właściwie na duet Biden-Harris, będą głosowali ponownie - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia polityka USA wybory prezydenckie w USA wybory prezydenckie Joe Biden Małgorzata Zachara-Szymańska

Von der Leyen szefową KE. Kiedy zacznie urzędowanie?

- Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w pierwszych 100 dniach przedstawi propozycję paktu zwiększającego konkurencyjność unijnej gospodarki. To ma się zdarzyć w momencie, kiedy rozpocznie urzędowanie, a to jest planowane 1 listopada - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio ŚWIAT Europa Unia Europejska Ursula von der Leyen Beata Płomecka Europejski Zielony Ład Komisja Europejska

Kampania wyborcza w USA. Prof. Kozłowski: republikanie skupiają się na sprawach wewnętrznych

- Ukraina dla wyborcy republikańskiego nie jest tematem bardzo atrakcyjnyn. J.D. Vance jest jednym z polityków, którzy głoszą, że szkoda inwestować pieniądze w wojnę w kraju, z którego niewiele można później "wyjąć" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone USA wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska

Gospodarka Chin rozczarowała. Ekspert: znaczącym problemem jest bezrobocie wśród młodych

W Chinach słabnie tempo wzrostu gospodarczego, niepokoją też dane o sprzedaży. Kłopoty gospodarcze Państwa Środka są jednym z głównych tematów III plenum partii komunistycznej. Uczestniczy w nim kilkuset wysoko postawionych członków Komunistycznej Partii Chin - urzędników, dowódców wojskowych, szefów prowincji i naukowców. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Chiny ekonomia gospodarka chin Xi Jinping

Amerykańska scena polityczna po zamachu na Trumpa. "Zmieni się ton kampanii"

- Po tym, co się wydarzyło, ten ton kampanii się zmieni. [...] Wielu ekspertów mówi, że to może być taka okazja dla Trumpa, by pokazać przemianę - komentuje korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski. W Milwaukee rozpoczyna się kilkudniowa Republikańska Konwencja Narodowa, podczas której partia ogłosi Trumpa jako kandydata na prezydenta. Wydarzenie rozpoczyna się dwa dni po nieudanym zamachu na polityka i biznesmena.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Stany Zjednoczone zamach Ameryka wybory prezydenckie w USA

Europejscy Żydzi borykają się z antysemityzmem. Ekspertka: skala zjawiska występuje z różnym nasileniem

Ponad 90 proc. europejskich Żydów zetknęło się z antysemityzmem w internecie, a 76 proc. czasem ukrywa swoją tożsamość ze względów bezpieczeństwa - wynika z raportu opublikowanego przez Agencję Praw Podstawowych (FRA) UE. W badaniu wzięło udział prawie 8 tys. Żydów z 13 krajów UE. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi antysemityzm Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Więcej świata

"Misja pokojowa" Orbána. Piętka: Węgry mają z Rosją szereg interesów

Viktor Orbán nie zaprezentuje planu węgierskiej prezydencji podczas inauguracyjnego posiedzenia nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Prezydium instytucji nie znalazło dla niego czasu w harmonogramie. Tymczasem ambasadorowie państw UE pochylą się nad kontrowersyjnymi wizytami premiera w Kijowie, Moskwie i Pekinie w kontekście przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Podróże, które Orbán określa mianem "misji pokojowej", budzą rosnący niepokój europejskich stolic.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Węgry Viktor Orban Unia Europejska Parlament Europejski Rosja Władimir Putin Pekin Moskwa

Powyborcza sytuacja we Francji. Andrzej Byrt: można wyobrazić sobie kilka scenariuszy

Zdecydowanym zwycięzcą przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji jest sojusz lewicy Nowy Front Ludowy. Na ręce prezydenta Macrona dymisję złożył już dotychczasowy premier Gabriel Attal. Z kolei lewicowy front nie przedstawił jeszcze swojego kandydata na szefa rządu. Co więcej, żadna partia nie uzyskała bezwzględnej większości - Co się wydarzy nikt nie jest w stanie przewidzieć - ocenia Andrzej Byrt, były ambasador RP w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory we Francji Paryż Emmanuel Macron Andrzej Byrt

Echa wizyty Orbana w Moskwie. "Dług wobec Putina"

- Premierowi Węgier chodzi o grę polityczną, chce podnieść status swojego kraju. Korzysta przy tym z faktu przewodnictwa Węgier w UE. Nie można wykluczać, że wizyta Viktora Orbana w Moskwie jest po części spłatą długu zaciągniętego przez Węgry w kontekście tzw. pogłębionych relacji rosyjsko-węgierskich w postaci tańszych surowców energetycznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Władimir Putin Węgry Rosja Ukraina