Polskie Radio
Section05
Mika Urbaniak

Mika Urbaniak – hip-hopowa dusza o jazzowych korzeniach

Myśli Miki Urbaniak układają się po amerykańsku, lecz polski język i słowiańska fraza nie są jej obce. Miesiąc po premierze książki pt. "Będzie lepiej" artystka zabrała nas do swoich muzycznych inspiracji oraz muzyki autorskiej. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, czy w jej domu słuchało się hip-hopu, czy skazana jest muzyczną konkurencję z rodzicami i czy do jej serca trafiają tylko oldschoolowe nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Mateusz Krautwurst Mika Urbaniak muzyka rozrywkowa

Muzyczne powroty do przeszłości

W tej audycji "Nasza tonacja" prowadzący środowe wydanie Michał Kirmuć powracał do muzycznej przeszłości i to częściej niż zazwyczaj. Było ku temu kilka powodów – odnalezienie w czeluściach archiwum Polskiego Radia koncertowej wersji utworu grupy Republika, 73. rocznica urodzin Andrzeja Zuchy oraz zbliżający się wielki krokami Trójkowy koncert Closterkeller.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Michał Kirmuć Trójka Republika Grzegorz Ciechowski Andrzej Zaucha Anja Orthodox Edyta Bartosiewicz Grzegorz Markowski Mika Urbaniak

Lekcja historii muzyki i absolutne premiery

Przemierzanie anteny radiowej ze skrajności w skrajność jest, nie od dziś, nieodłącznym elementem sobotnich spotkań w "Trójka budzi: jazz'n'bass". Obok częstych powrotów w przeszłość i tym samym odrabiania lekcji z historii muzyki, zajęciem, o którym nie zapomina gospodarz audycji, jest przeglądanie katalogów znakomitych wytwórni muzycznych z naciskiem na zakładkę "nowości".
Zobacz więcej na temat:  Michał Grabkowski Trójka MUZYKA muzyka hp Jazz Urszula Dudziak Agnieszka Osiecka Voo Voo Artur Rojek Mika Urbaniak

Mika Urbaniak: wychowała mnie muzyka

– Zawsze wiedziałam, że będę o tym rozmawiać, tylko nie wiedziałam kiedy. W swoich najczarniejszych momentach myślałam sobie, że kiedyś będę mogła o tym opowiedzieć i komuś pomóc. Dawało mi to jakąś wiarę – mówi wokalistka i kompozytorka Mika Urbaniak, która w audycji Michała Olszańskiego poruszyła temat ciężkich chorób, z którymi zmagała się przez wiele lat swojego życia – chorobą afektywną dwubiegunową i akoholizmem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Olszański Jazz Mika Urbaniak społeczeństwo